HAKKIMDA

Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu, Büro Yönetimi ve Sekreterlik bölümünde okumak üniversite öncesi hayalimdi. Sanırım, o yıllarda bu mesleğin oldukça güncel olması ve benim çabuk iş hayatına atılma isteğim bu hayalimde etkili idi. Liseyi derece ile bitirmiş olmama rağmen dört yıllık bir fakülteye girmeyi arzu etmemiştim. 1995 yılında dileğimi gerçekleştirerek istediğim okul ve bölümde üniversiteye başladım. Bölümümü, öğretmenlerimi ve arkadaşlarımı oldukça benimsemiştim ancak, mesleğin ve çalışma yaşamının bilimsel yanını keşfettikçe fakülteye devam etme ihtiyacı hissettim. Bu, benim için dikey geçiş yapma gerekliliği demekti. 1997 yılında bölüm birincisi olarak mezun olduğumda bu hedefimi de gerçekleştirdim. Ancak bir talihsizlik nedeni ile kendi üniversitemde bu mümkün olmayınca Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi Yönetim ve Organizasyon Bölümüne dikey geçiş yaptım.

Bu sırada, lise yaz tatillerinde tanıştığım iş yaşamına da ciddi bir giriş yapmıştım. Büyük bir özel kuruluşta yönetici sekreteri olarak mesleğimi uygulamaya başladım. İki yıl sonra aynı şirkette ofis yöneticisi oldum, ve üst düzey yöneticilerle çalıştım. Aynı kuruluşta dolu dolu geçen beş iş yılı ardından istifa etmek istediğimde terfi edildim ve İnsan Kaynakları Uzmanı oldum. İstanbul Üniversitesinden ve özel bazı kuruluşlardan aldığım eğitimlerle alana hazırlandım. 4 yıl boyunca sürdürdüğüm İK görevimde, işe alım ve eğitim ana uzmanlık alanım; personel planlama ve performans değerlendirme yan uzmanlık alanlarım olmuştur. Diğer uzmanlık alanlarım; “İş Psikolojisi ve İnsan İlişkileri,” “Mesleki İngilizce,” ve “Yetişkin Eğitimidir.”

Çalışma yaşamında çeşitli pozisyonlarda bulundum. Zaman zaman en alt kademede olup en basit işleri yaptım; öğrendim. Zaman oldu kilit noktalarda bulunup büyük sorumluluklar aldım, karar verdim, rehber oldum. Tüm iş yaşamımda, hiyerarşinin her kademesindeki kişiler ile çalışma fırsatı buldum, birbirinden değişik insan karakterleri ile tanıştım. Zor insanlarla karşılaştım ve zor koşullarda bulundum. İncindiğimi ve yorulduğumu hissettiğim anlar oldu, ancak aynı zamanda sevildiğimi ve sayıldığımı da yürekten hissettim. Fazlası ile yoğun ve renkli iş hayatım bana paha biçilmez bilgi, deneyim ve öngörü kattı çünkü her yaşadığım olaydan ve tanıdığımdan insandan mutlaka birşeyler öğrendim. Sonra bir gün geldi ki, tüm bildiklerimi ve tecrübelerimi paylaşma arzusu içimde filizlendi. Notlarım, anılarım, öğrendiklerim, çıkarımlarım zihnimde ve kalemimde bir bir şekillendi ve bir kitap doğdu. “Bilgi Temelli Yönetici Sekreterliği” isimli kitabım her iki meslek alanında aldığım eğitimin yaşanmış olay ve deneyimler ile zenginleştirilmiş bir sunumudur.

Bir süredir yurtdışında yaşamakta ve “Yetişkin Eğitimi” alanında yüksek lisans yapmaktayım. Yaklaşık onbeş yıllık yurt içi ve yurt dışı mesleki deneyimlerimi düzenli paylaşmak niyetinde olduğum için bu web sitesini kurdum. Deneyimin altın değerinde olduğuna ve elinde tutan herkesin onu paylaşması gerektiğine inanıyorum. Benim için paylaşım yolları kitap, makale ya da blog yazma veya danışmanlık hizmeti verme yolu ile olabilir. Önemli olan, bilgi ve deneyimimi diğer insanlara ve dolayısı ile gelecek nesillere aktarabilmemdir.

Dileklerinizin gerçek olması dileğiyle…

Sevgiyle kalın.

Mümine Tayan Coşkun
Ocak, 2015

Reklamlar