2015 İçin CEO’ların Korkulu Rüyası

Önceki gün, günün tweetlerine göz gezdirirken bir tanesi oldukça ilgimi çekti. Capital Dergisi “İşte CEO’ların korkulu rüyası!” başlığı ile PwC tarafından yapılan Küresel CEO anketi sonuçlarını veriyordu. 77 ülkeden 1322 CEO’nun katıldığı bu anketin sonuçlarına göre CEO’ların içinde bulunduğumuz yıla dair endişeleri arasında;

%73 ile yetenekli işgücüne erişim,

%72 ile jeopolitik belirsizlik,

%70 ile artan vergi yükü,

%61 ile siber tehtidler,

%60 ile sosyal istikrarsızlık,

%58 ile teknolojik değişimin hızı

gibi unsurlar bulunmakta. Görüldüğü üzere, CEO’lar tarafından dile getirilen endişe unsurları oldukça önemli konulara ilişkin. Ancak yukarıdaki sonuçlara göre, “yetenekli işgücüne erişim” jeopolitik belirsizlik, sosyal istikrarsızlık gibi ciddi kaygı unsurlarının dahi önüne geçmiş görünüyor, veya en azından aynı seviyelerde geziniyor diyelim. Bilemiyorum, bu durum sizi şaşırttı mı ancak benim zihnimde hemen bazı sorular yarattı ve geçtiğimiz senenin anket sonuçlarını hatırlamak için araştırmaya koyuldum. 2014 yılı için aynı kaygı %64 ile yine üst sıralarda imiş. Bu yıl %73 ile aslında dikkate değer bir artış olduğunu da görüyoruz.

Bir insan kaynakları uzmanı olarak şunu biliyorum ki, yetenekli işgücüne ulaşmak, doğru takımlar kurabilmek ve onları sürdürmek göründüğünden daha zor bir iş. Bu nedenle de şirketler için böylesi bir kaygı unsurunun varlığı anlaşılabilir.

Aynı zamanda şunu da biliyorum ki, bir çok “yetenekli” çalışan, yeteneklerinin işveren ve yöneticiler tarafından takdir edilip, iyi değerlendirilmediğinden şikayetçi. Bu kişiler ya potansiyelinin altında işlere atanmış durumda ve bir şekilde yükselemiyorlar ya da sık aralıklar ile işgücü dışında kalıyorlar.

Elimizdeki tabloya göre, işveren ve C-level yöneticiler yetenekli çalışan bulmanın zorluğuna işaret ederken, bir kısım işgücü yeteneklerinin hiçe sayıldığını iddia ediyor. Küresel CEO anket sonuçları işletmelerin perspektifinin rakamsal bir kanıtı olarak kabul edilebilir. İşgücünün söz konusu iddiaları ile ilgili de eminim bazı rakamlara ulaşabiliriz –bunları araştırmak da kendime yeni ev ödevi.- Bu tabloyu yaratan değişkenleri, etkileyici faktörleri analiz etmek ciddi bir mesai gerektirebilir. Fakat tabloya şöyle bir uzaktan baktığınızda size ne düşündürüyor? Bu arada hatırlamak gerekir ki, bu anket küresel çapta yapılmış bir çalışma, yani sadece Türk iş dünyasının tablosu değil. Ancak dünyanın bir çok ülkesinde iş gücünün beklenti ve bakış açısı benzerlik göstermekte. Dolayısıyla yukarıda dile getirdiğim saptama da küresel çapta kabul edilebilir.

Bu konu üzerine düşünürken ilk aklıma gelen “yetenek” kavramının masaya yatırılması gerektiği oldu. İşveren ve CEO’ların “yetenekli işgücü” tanımıyla, işgücü içindeki bireylerin “yetenekli işgücü” anlaşıyı ne denli örtüşüyor?

İkinci olarak, mevcut yeteneklere ulaşmak için ve yeteneklerimizi sergilemek için doğru şeyler yapıyor muyuz? Bu konuda her iki tarafın da ağır kusurlu olduğunu iddia ediyorum. Yetenekli adayları seçmeyi amaçlayan seçme ve yerleştirme ve sonrasındaki performans değerlendirme süreçlerinde karşılıklı yapılan hatalar ayrı bir yazıda ele alınacak kadar uzun bir konudur.

Yetenek geliştirme ve yönetme bir uzmanlıktır. Son olarak, önceki yılın anket sonuçlarına ilişkin yazılmış bir makaleden bu yazımda işaret ettiğim konuya ışık tutan oldukça çarpıcı bir alıntıyı paylaşmak isterim.

Araştırmaya katılan CEO’ların %93’ü yetenek yönetimi için bir stratejinin geliştirilmesi gerektiğini düşünürken bu konu ile ilgili aksiyon alan CEO’ların oranı ise %32.” (Yeteneği Aramak,   (Y)etkin İK, Mayıs-Haziran 2014).

(Makalenin tamamına http://read.pwc.com/i/322989/5 adresinden ulaşılabilir.)

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s