MÜLAKATLARDA ADAYIN SORABİLECEĞİ SORULAR (3)

Uzun bir aradan sonra kaldığımızdan yerden devam ediyoruz. Bu serinin ilk iki yazısında, adayların işletme ve işe dair sorabileceği sorulara yer vermiştik. Bu konudaki son yazımızda şirketteki eğitim ve kariyer olanakları üzerinde duruyor olacağız.

Bazı adayların bu tip soruları sormakta çekimser olduğunu görüyorum oysaki eğer size, beş sene sonraki plan ve hedefleriniz soruluyor ise, sizin de onların beş sene içinde size neler vaat ettiğini anlamaya hakkınız vardır. Sorularınız netlikle yanıtlanmak zorunda değildir ancak soru sorarak aldığınız her yanıt ya da tepki sizin için fikir verici olacaktır. Eğitim konusuna giriş yapmak için şöyle bir soru yöneltmek mümkündür.

“İş başında almam gerekecek olan periyodik eğitimler var mı?”

“Göreve fiilen başlamadan almam gerekli bir eğitim var mı?”

İş alanınız ya da kalite uygulamaları gereği şirketin size vermesi gereken zorunlu eğitimler olabilir.

“İşletmenin eğitim politikaları hakkında biraz bilgi verebilir misiniz? “İşletmenin sağladığı eğitim geliştirme faaliyetlerine örnek verebilir misiniz?” Gibi açık ve geniş uçlu bir soru yöneltmenizde de bir sakınca yoktur.

Aynı şekilde, eğer yeni işinizin uzun soluklu olmasını planlıyor iseniz şirketin size kariyer olanağı verip vermeyeceğini sorgulayabilirsiniz. Şirketlerde terfi politikası, performans değerlendirme ile direkt ilişkilidir. – olmasında fayda vardır – Bu nedenle konuya performans değerlendirme sorusuyla giriş yapılabilir.

“Şirketin performans değerlendirme sistemi hakkında bilgi verebilir misiniz, uygulanan standart bir sistem mevcut mu mesela?”

Bir performans değerlendirme sisteminin varlığı iyi bir işaret olarak kabul edilebilir. Kaç yıldır bu sistem kullanılıyor, kaç kişiyi ve hangi pozisyonları kapsıyor gibi bir iki alt soru da yöneltilebilir. Tüm cevaplar şirketin büyüklüğü, kültürü ve uygulamaları hakkında bilgi verici olacaktır. Değerlendirilen performansın elbette ödüllendirilmesi gerekir, yani terfi yolunuz açık mı? Bunu da şöyle bir soru ile bağlayabilirsiniz.

“Mevcut performans değerlendirme sistemi kariyer hareketleri ile ilişkilendiriliyor mu?

“Şirketin terfi/kariyer hareketleri konusundaki politikaları hakkında kısaca bilgilendirir misiniz?” şeklinde sorular da yöneltilebilir. Şirketin bu konudaki yaklaşımlarını öğrenmeye çalışmakta hiçbir sakınca yoktur. Ancak aşağıdaki tarzda sorulan sorular hiçbir zaman kulağıma hoş gelmemiştir.

“Şirkette terfi etme şansım var mı?” ya da “sunduğunuz kariyer imkânları nelerdir? “burada yükselme şansım var mı?” “terfi yolu açık mı?”, “ileride başka bölüme geçebilir miyim?”

Adayın soruları ile mülakatı yönlendirmesi, ilerletmesi mümkündür. Ne kadar detaylı soru sorabileceği adayın mesleki deneyimi, görüşülen pozisyon ve görüşülen yetkilinin tavır ve tarzına göre değişiklik gösterecektir. Bu yazı dizisini özetlersek:

  • Hiç soru yöneltmeyerek ilgisiz bir tavır sergilememeli,
  • Soruları doğru sıralamalı.
  • Mantıklı soruları doğru kelimeleri kullanarak  sormalı.
  • Sizinle mülakat yapan kişinin yanıt ve yönlendirmelerine  dikkat ederek sorularınızı yöneltmelisiniz.

 

 

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s