24 Nisan 2013, Sekreterler Günü

Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl Nisan ayının son haftası “Administrative Professionals Week” ve aynı haftanın Çarşamba günü “Administrative Professionals’ Day” olarak kutlanır. (Bu yıl 24 Nisan) Aslında bu özel gün artık bir çok dünya ülkesinde tanınmaktadır. Ülkemizde de üniversiteler düzeyinde bu özel gün tanınmakta, bazı üniversitelerde seminer ve bilgilendirici bir dizi programlara yer verilmektedir.

“Adminstrative Professionals” deyimi; ofis idarecilerini, yönetici asistanlarını/sekreterlerini, departman sekreterlerini ve de hukuk, tıp gibi alanlarda sekreterlik mesleğini yerine getiren herkesi kapsayan geniş bir ifadedir. Kademe ve sektör farketmeksizin meslekteki herkesi kapsadığı için bu ifadeyi seviyorum. Çünkü, bu mesleğe gönül ve de emek veren herkesin bu özel gün kapsamında kutlanmaya hakkı vardır.

Amerikada 1952 yılından bu yana kutlanan bu özel gün, ülkemiz iş yaşamında henüz çok yaygın olarak kutlanmamaktadır. Yabancı kaynaklarda bu gün için derlenmiş makaleleri okurken, mesleğe ilişkin çok güzel bir bakış açısına rastladım; “Yönetici asistanı ve sekreterlerin ne yaptığını tanımlamaya çalışmak tıpkı bir anne babanın çocukları için yaptıklarını tanımlamaya benzer. Anne babalar çocukları ile ilgilenirler; çocuklarının beslenmesinden, giydirilmesinden, sağlığından, okula getirilip götürülmesinden sorumludurlar. Çocuklarının gününün iyi geçmesi için uğraşırlar. Sekreterler de yöneticilerinin sağ kolu olarak onların toplantıları, seyehatleri, yiyecekleri, telefon görüşmeleri, evrakları ve misafirleri ile ilgilenir, kısacası onların tüm gününü düzenlenler.”

Tüm yönetici asistanı ve sekreter arkadaşlar ve de mesleğin değerli adayları Sekreterler Gününüz kutlu olsun.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s