MÜLAKATTA ADAYIN SORABİLECEĞİ SORULAR (1) – Doğru Sorular Hangileri?

Mülakatlar, adayları tanımaya yoğunlaşmış görüşmeler olsa da adayların da şirketi, departmanı ve de işi daha yakından anlamaya çalışması yönünde değerlendirilmelidir.

İş görüşmesinin içeriği ve yapılanması söz konusu pozisyona göre değişiklik gösterir. Üst yönetim ve yönetim kadroları için yapılan görüşmeler uzman ve eleman kadrolarından farklı olur. Genel olarak mülakatlardan bahsettiğimizde, bilindiği gibi görüşmenin sonunda adaya herhangi bir sorusu olup olmadığı sorulmaktadır. Bu aşamanın aday tarafından iyi değerlendirilmesinde fayda vardır. İş görüşmesine gitmeden önce şirket hakkında mümkün olduğunca bilgi edinmeye çalışmak gereklidir ancak yine de iş ve iş ortamı hakkında en çok bilgi mülakatlar sırasında alınır.

Soru yöneltme aşamasında adayın gözönünde bulundurması gereken bazı hususlar mevcuttur. Bunlardan ilki soruların sıralamasıdır.

1- İlk soru ücret ya da diğer kazanımlar hakkında olmamalıdır, hatta iş pozisyonuna ve gelişmelere göre bu soru olası ikinci görüşmeye bile bırakılabilir. Soruları yöneltme sırası görüşme yaptığınız kişinin gözünde önem arz edebilir, öncelikleriniz hakkında bazı yönetici ve insan kaynakları yetkililerine fikir verici olabilir. İşe dair sorular adayın işe olan ilgisini yansıtacağından ilk soruların işe ve işin nasıl yapıldığına yönelik olmasında fayda vardır. Görev tanımında günlük, aylık v.b gibi rutin işlerin olup olmadığı, bu işlerin yapılışında yazılı standartlar kullanılıp kullanılmadığı sorulabilir. Görev tanımı baz alındığında pozisyonun ne denli bağımsız çalışmayı ve ne sıklıkla ekiple çalışmayı gerektirdiği sorulabilir. Genellikle iş ve sorumluluklara dair temel bilgiler iş ilanında verilmiş olur, bu nedenle çok basit sorular sormamaya dikkat etmek gereklidir. Aksi halde iş ilanını bile hatırlamadığınız şeklinde yorumlanabilir.

2- İşlere dair soruları departman ve şirketin yapılanmasına dair sorular takip etmelidir. Örneğin, hangi pozisyonun kime raporladığı, işin sonuçlarının kimlerin onayından geçtiği, bu kişilerin unvanlarının neler olduğu, mevcut bir proje üzerinde çalışılıyor ise kaç kişilik bir ekip olduğu, kaynakların nasıl dağıtıldığı, planlanan proje bitirme süresinin ne zaman olduğu vb. gibi işe dair sorular ve işletmenin yapılanmasına dair sorular çok önemlidir, çünkü iş ilanında yazılı olmayan bazı gerçekler vardır. Aday kendisinden beklenenleri iş ilanında sıralanan görev ve sorumluluklardan kısmen öğrenebilir fakat bunları yerine getirmesi için nasıl bir ortamı olacağını ve ne kadar iş yükü olacağını öğrenemez.

Bu nedenle, aday bir işe fiilen başlayıp gerçek ortam ile yüzleştiğinde yanlış bir seçim yaptığını, görev için yetersiz olduğunu ya da o kurumun kültürüne ait olmadığını, çalışmak isteği yapının bu olmadığını düşünebilir. Mülakat sırasında ileride karşılaşılacak ortama dair mümkün olduğunca bilgi almakta fayda vardır. Elbetteki pozisyonun zorluklarının neler olduğu direkt sorulmaz, sorulmuş olsa bile net bir yanıt beklemek zaten akılcı olmaz. Bu nedenle adayın yapabileceği en akıllıca hareket mevcut iş ortamını ve işlerin nasıl yürütüldüğünü sorgulamak suretiyle zihninde mevcut ortamı canlandırmak olacaktır.

Günlük iş yükü çok fazla ise, birlikte çalışacak eleman sayısı yeterli değil ise, kurumda resmi unvanları olmadığı halde yöneticilik sorumlulukları taşıyan kişiler var ise ya da sizden böyle davranmanız bekleniyor ise, çok fazla ertelenen proje var ise, şirketten çok fazla ayrılan var ise (turnover) ve bunlar gibi bazı durumlar şirketteki yapılanmaya da işlerin yapılışına dair terslikler ya da yetersizlikler olduğuna işaret edebilir.

Bu noktada bir başka önemli husus vardır ki, o da soruları doğru makama yöneltip yöneltmediğinizdir. Bazen insan kaynakları görevlisinin vermiş olduğu izlenim ile ikinci ya da üçüncü görüşmede departman yöneticisinin size çizmiş olduğu tablo arasında fark olabilir. Bu konuya bir sonraki yazıda devam ediyor olacağız.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s