MÜLAKATLARDA ADAYIN SORABİLECEĞİ SORULAR (2)

Önceki yazımızda belirttiğimiz üzere adayın soracağı sorular, hangi pozisyon için mülakat yapıldığı, kiminle mülakat yapıldığı ve kaçıncı tur görüşmede olunduğuna göre değişiklik gösterir. İlk soruların işe ve işletmeye yönelik olması gerektiğini ancak zaman zaman insan kaynakları yetkilisi ile bölüm yöneticilerinin aynı konu hakkında farklı bilgiler aktarabildiğini belirtmiştik. İşe alım politikası ve yöntemleri şirketlerde farklılık gösterir. Bazı şirketlerde insan kaynakları birimi şirketin departmanları ile daha çok işbirliği halindedir; bölümlerdeki çeşitli prosedürler ve uygulamalar hakkında oldukça bilgiye sahiptir, bölümlerdeki yönetici ve çalışanları, projeler ve proje takımları hakkında fikir sahibidir. Diğer yanda özellikle büyük, şubeleri olan ya da dağınık yapılanmış işletmelerde insan kaynakları kendi alanı ile sınırlı merkezi bir çalışma ortamına sahiptir, dolayısı ile her departmana dair işleri, prosedürleri, politikaları bilemez; sadece o departmanın yönetici ve çalışanlarının organizasyondaki yerini bilir ve temel görev tanımlarını bilir. Şirkette yazılı görev tanımları mevcut ise, bunlar da ilgili departman ile İK’nın birlikte çalışması sonrası hazırlanmıştır.

Sonuçta, bölüm yöneticileri ve İK arasında her zaman iletişim mevcut olmalıdır. Görev tanımları sürekli güncel tutulmalı, iş ilanı hazırlanırken mutlaka bölüm yöneticisi ile paylaşılmalıdır. İşe alım süreci başından sonuna dek işbirliği halinde yönetilmelidir. Bir aday eğer İK’dan ve bölüm yetkilisinden çok farklı bilgiler ediniyorsa, ortada bir iletişim sorunu var demektir.

Diğer yanda, adayların insan kaynakları ile yaptığı görüşmelerde her türlü sorunun yanıtlarını beklemeleri de doğru olmaz. Departmanda yapılan işler ve kullanılan teknikler hakkında çok detay soruları insan kaynaklarına yöneltmemek gereklidir. Örneğin bilgi sistemleri departmanında bir pozisyon için görüşüyor iseniz, kullanılan network sistemleri hakkında teknik bir soruyu İK’ya yöneltmemelisiniz. Uzmanlık gerektirecek kadar detay olmamak kaydı ile önceki yazıda belirttiğimiz türden soruları görüştüğünüz İK yetkilisine yöneltebilirsiniz. Bu sorularınızın yanıtlanıp yanıtlanmadığı da aslında şirket hakkında fikir vericidir. Eğer sorularınız net bir şekilde yanıtlanıyor ise, İK ve ilgili departman arasında sağlıklı bir işbirliği olduğu kanısına varılabilir. Eğer sorduğunuz sorulara bölüm yöneticisi ile görüşmeniz halinde cevap alacağınız söyleniyor ise bunun muhtemel iki anlamı olabilir; ya İK ve departmanlar arasında çok sıkı ilişkiler yoktur (şirket yapısı ya da çalışma prensibi olarak) ya da işe alım süreci çok keskin bir şekilde ayrıştırılmıştır, yani bazı sorulara sadece bölüm yetkilisi cevap vermekle yetkilidir.

Yeri gelmişken şunu da belirtmekte fayda görüyorum. İK’nın da adayı değerlendirme aşamasında kendi uzmanlık alanı dışında sorular sorması ve yetkin olmadığı alanlarda karara varması doğru olmaz. Yine aynı örnek üzerinden gidersek, bilgi sistemlerinde çalışacak bir elemanın teknik bir yetkinliğe/bilgiye ne denli sahip olduğuna İK yetkilisi sağlıklı karar veremez. Bu nedenle işe alım görüşmeleri İK ve departman yetkilisi adayı farklı açılardan değerlendirecek şekilde tasarlanmalıdır.

Görüldüğü üzere, işe alım sürecinin nasıl yapılandırıldığı ve işletildiği de aslında adaya şirket kültürü ve şirketteki uygulamalar hakkında fikir verici olacaktır. Görüşmenin sonunda soru sorma hakkını kullanan aday en son soru olarak, işe alım sürecinin nasıl işleyeceğini, göreve kaç kişi istihdam edileceğini, sürecin tahminen ne zaman sona ereceğini, bu pozisyonun nasıl açıldığını, v.b gibi soruları İK yetkilisine iletebilir. Bu sorular aynı zamanda görüşmenin kapanışı kabul edilebilir, kimi zaman mülakatı yapan kişi bu hususları aday sormaksızın dile getirebilir.

Bu kapanış sorusundan önce şirketteki eğitim olanakları, performans değerlendirme yöntemleri ve kariyer hareketleri konusunda bazı sorular sormak yerindedir. Bir sonraki yazıda bu sorulara değiniyor olacağız.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s