İNGİLİZCE MÜLAKATLAR (5) Soru-Cevap Örnekleri

What’s the most important thing you learned in school?

Okul hayatı ile ilgili sorular yeni mezun adayların mülakatlarda sıklıkla karşılaşabileceği sorulardır. “Okulda öğrendiğiniz en önemli şey nedir?” bu sorulardan birisidir. Herkesin okul yaşamından kazandığı çeşitli bilgi ve tecrübeler mutlaka vardır, ancak tüm bunların içinden en önemli olanı etkileyici ve akılda kalıcı bir şekilde aktarılmalıdır. Okuldan edinimlerimizin bir kısmı kişiliğimiz ile yakından ilgilidir, düşünce ve davranış yapımızı şekillendirmede büyük rol oynamıştır. Cevap verirken, okuldan aldığımız bu öğreti ya da edinimin başvurulan işte başarılı olmaya nasıl katkıda bulunacağının altı çizilmelidir. İşe başvuran adaylarda aranan özelliklerden bazılarına şunları örnek verebiliriz: Ekip çalışmasına yaktın olmak, fazlasıyla yardıma ihtiyaç duymadan iş bitirebilmek, inisiyatif kullanabilmek v.b. Aday bu niteliklerden bazılarına sahip olduğunu bu tip bir soru vasıtasıyla söyleme fırsatı bulabilir. Örneğin, okulun kendisine araştırmayı ve bilgiye nasıl ulaşmayı öğrettiğini, disiplinli olmayı, ekip halinde çalışmayı, empati kurmayı öğrettiğini söyleyebilir.

Örnek yanıt 1) One of the things I learned in school is the importance of working as a team, which is a ‘must’ in business life too. I learned how to work with others in school; we used to organize some sport and social events and of course we used to have a lot of group assignments. All these things helped me learn how to act in teams.

“Okulda öğrendiğim şeylerden biri de bir takım olarak çalışmanın önemidir, ki bu aynı zamanda iş yaşamında da bir zorunluluktur. Başkaları ile çalışmayı okulda öğrendim; birçok sosyal ve spor etkinlikleri düzenlerdik ve tabiki bir çok grup ödevleri de. Tüm bunlar bir takım içinde nasıl davranmam gerektiğini öğrenmem de bana yardımcı oldu.”

Örnek yanıt 2) The most important thing I learned in school is ‘the methods of obtaining knowledge’. I think that school played a big role in helping me become who I am now because using these methods, I’ve become a good researcher and I’ve learned a lot. I am confident about my ability to learn new things and adopt them easily.

“Okulda öğrendiğim en önemli şey bilgi/birikim edinme metotlarıdır. İnanıyorum ki, okul benim benim ben olmamda büyük rol oynadı çünkü bu metodları kullanarak iyi bir araştırmacı oldum ve çok şey öğrendim. Yeni şeyleri kolayca öğreneceğim ve adapte olacağım konusundaki yeterliliğime inanırım.”

Eğer genel olarak okul yaşamından değil de, özellikle bitirdiğiniz bölümden neler öğrendiğiniz soruluyor ise, cevapta mesleğin gerektirdiği bilgi ve niteliklere daha çok ağırlık verilmelidir. Örneğin, sekreterlik mesleğinde sır saklamak son derece önemlidir. Bu özelliğin meslek okulunda eğitim alırken edinildiği belirtilebilir.

Örnek yanıt 1) I know how crucial it is for an administrative assistant to be a discreet person , and I learned this in the vocational school I graduated from.

“Bir yönetici asistanı için sır saklayan bir kişi olmanın ne kadar önemli olduğunu biliyorum ve bunu mezun olduğum meslek okulunda öğrendim.”

Örnek yanıt  2) As an engineer, I try to see all the aspects of a case when I encounter a problem in my work, and I can say that this is a good manner that I formed in school.

“Bir mühendis olarak işimde bir problem ile karşılaştığımda, olayın tüm yönlerini görmeye çalışırım, ve diyebilirim ki bu benim okulda edindiğim iyi bir davranıştır.”

What did you learn from your internship?

Tüm staj deneyimlerinin özgeçmişte yer alması önemlidir. Özellikle çalışma deneyimi uzun olmayan adaylar, staj bölümüne fazla yer ayırmalıdır. Tıpkı tam zamanlı bir iş deneyimi gibi staj sürecindeki görev ve sorumluluklar özgeçmişte sıralanmalıdır.

Yukarıdaki soruya cevap olarak, en az iki unsurun belirtilmesini tavsiye ederim. Birisi, iş hayatına dair kazanılmış bir bilgi, farkındalık ya da alışkanlık olabilir. Diğeri de meslek ile direkt ilişkili bir örnek olabilir.

Örnek yanıt ) “I had the opportunity to work as an administrative assistant for an accounting firm. During the 9 months I worked in that position, I improved some of my skills such as; working with numbers, following instructions, etc. I also learned how to prioritize work to be more efficient. In addition to the soft skills I gained at this company, I had the chance to put my knowledge of filing systems into practice. I believe internship experience will help me when I start my career.”

“Bir muhasebe firmasında yönetici asistanı olarak çalışma fırsatı buldum. Bu posizyonda çalıştığım 9 ay boyunca bazı yeteneklerim gelişti; rakamlarla çalışma ve yönergeleri takip etme v.b. gibi. Ayrca, daha verimli olabilmek için işlerin nasıl önem sırasına konulması gerektiğini öğrendim. Bu şirkette kazandığım sosyal becerilere ek olarak, dosyalama sistemleri konusundaki bilgilerimi pratik etmek şansım oldu. Staj deneyimimin kariyerime başladığımda bana çok yardımcı olacağına inanıyorum.

Not: Bu örneklerde yazılan bazı İngilizce kelimeleri daha basit formlarında kullanmak mümkündür. “Such as” yerine “like”, “methods” yerine “ways”, “encounter” yerine “face”, “I believe” yerine “I think”, “etc. yerine “like that, like these” gibi. Bazı “that” leri konuşma sırasında düşürmek ya da konuşmanın doğal akışında bağlaçlarla konuları bağlamak, duraklamalar yapmak mümkündür. Sonuçta mülakat bir konuşmadır ve yazı dilindeki kadar “formal” olmaya gerek yoktur. Ancak yine de kullanılan üslup adayın İngilizce seviyesi ile tutarlılık sergilemelidir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s