MÜLAKATTA ÖNCEKİ İŞYERİ VE YÖNETİCİ HAKKINDA KONUŞMAK

Mülakatlarda sıklıkla sorulan sorulardan birisi de eski işyeriniz, patronunuz ya da yöneticileriniz hakkında olanlardır. Bu soru “Eski yöneticiniz (işyeriniz) hakkında ne düşünüyorsunuz?, “Eski şirketinizdeki çalışma ortamınız (iş arkadaşlarınız) için ne söyleyebilirsiniz?”, “Bir önceki yöneticiniz ile anlaşabilir miydiniz? şeklinde yöneltilebilir. Özellikle ilk iki örnekteki soruş tarzı pek profesyonel değildir çünkü çok açık uçlu bırakılmıştır. Bir aday olarak, bu tarz soruları profesyonel bir şekilde yanıtlayarak lehinize çevirebilirsiniz.

İlk yapmanız gereken, soruya bakış açınızı değiştirmek ve sizden aslında ne istenildiğini bilmektir. Sizinle mülakat yapan her İK elemanının çok deneyimli ve kusursuz olmadığı gerçeği ile yola çıkarsak, bazı soruların yanlış tarzda yöneltiğini ve adayda stres yarattığını söylebiliriz. Bazı İK elemanı ya da yöneticiler tarafından ise bu tarz sorular gerçekten sizi biraz strese sokmak ve bununla nasıl baş edeceğinizi görmek için sorulabilir. Her durumda ilk yapmanız gereken sakin bir izlenim ve profesyonel bir yanıt vermektir.

Eğer eski şirketiniz ve yöneticilerinizle çalışırken mutluysanız bu soruya sıkılmadan yanıt verebilirsiniz. Muhtemelen eski iş arkadaşlarınızın ya da yöneticilerin ne kadar iyi ve başarılı olduklarından, size iyi davrandıklarından ve sizin işyerinizi ne kadar sevdiğinizden bahsedersiniz. Ancak unutmamak gerekir ki, özellikle kişilerle ilişkili soruları yanıtlarken duygularınıza yer vermek çok iyi bir fikir değildir! Kişiler hakkındaki duygularınız hoş ve olumlu olsa bile.

Eğer bu ve benzer sorularda duygularınızı açıklamak zorunda olmadığınızı bilirseniz, soru ile karşılaştığınız anda stres, sıkıntı hissetmesiniz, -bilhassa söz konusu insanlarla çalışmak size nahoş duygular çağrıştırıyor ise- çünkü biz insanlar genellikle duygularımız gündeme geldiğinde gergin hissederiz.

Demek oluyor ki, birinci kural hislerimizi ortaya koyma ve panik olma tuzağından kurtulmak. İkinci kural ise doğru amaca yönlenmek. Amaç, duygularımızı değil düşüncelerimizi açıklamak ve örneklemek. Dikkat ederseniz, sorudan kaçmayı tavsiye etmiyoruz. Panikle ya da sakin bir tavırla da olsa yöneltilen soruları baştan savma girişimleri karşı tarafça fark edilir ve rahatsız edici bulunur hatta aday hakkında negatif bir izlenim oluşmasına neden olur. Soruya kısa ama tatmin edici bir cevap vermelisiniz, öyle ki karşı taraf bu konuyu daha çok irdelemeye ihtiyaç duymamalı.

Olumsuz etki yaratacak durumlar:

-Soru karşısında ani bir panik ve gerginlik sergilemek,
-Soruyu geçiştirmeye çalışmak ya da ilgisiz bir yanıt vermek,
-Uzun uzun yanıt vermeye çalışmak,
-Şahısların isimlerini anmak,
-İş ile ilişkisi olmayan kişilik özelliklerinden bahsetmek,
-İş ile direkt ilişkisi olmayan örnek olaylar vermek,
-Kişilerin performanslarını ya da yöneticilik yeteneklerini küçümsemek,
-Başkalarının da sizinle aynı negatif düşünceleri olduğunu söyleyerek olumsuz düşüncelerinize destek yaratmaya çalışmak,
-Şirketin etik olmayan faaliyetlerde bulunduğunu söylemek ve benzeri iddialar.

Şu bir gerçek ki, iş yaşamında uyum içinde olmadığımız sistemler içinde ve yöneticiler ile birlikte çalışmak zorunda olduğumuz dönemler olur. Bir diğer gerçek de şu ki, bizim uyumlu çalışmadığımız bir yönetici ile başka bir eleman uyumlu çalışabilir veya organizasyonda yapılan değişiklikler bazen çatışma durumlarına çözüm getirebilir, iyileştirme sağlayabilir. Genelleme yaparak insanları ya da organizasyonları tümden kötülemek ya da üstün göstermek doğru bir yaklaşım değildir. Çalışan nazarında karşılıklı uygunluk ve beklentilerin karşılanmış olması önemli olmalıdır. Profesyonel bakış açısı bunu gerektirir. Bazı durumlarda gerçekten de çalışan mevcut kurum kültürüne ait değildir. İşte o zaman farklı iş fırsatları arama gündeme gelir. Mülakatta, başlangıçta söz ettiğimiz türde sorular ile karşılaştığınızda, iş yaşamının bu gerçeklerinin farkında olduğunuzu beyan ederek giriş yapmakta fayda vardır. Böyle bir cevapta hiç kimseyi kötülememekle birlikte olumsuzluğun sorumlusunun kendiniz olduğu şüphesini de yaratmamış olursunuz.

Eski patron ya da yöneticiniz hakkında olumlu konuşun. Olumlu konuşmak demek, olumlu sıfatları arka arkaya sıralamak değildir, söylediğiniz özelliklerin işe nasıl yansıdığını belirtmelisiniz. Yöneticinizin olumlu bir özelliğinin sizin performansınıza ya da gelişimizine nasıl katkı yaptığını söyleyebilirsiniz. Eğer yöneticinizde olumsuz olduğunu düşündüğünüz bir özellik var ise ve gerçekten onunla çalışmanızı zorlaştıran bir durum söz konusu ise, bu durumu yine mümkün olduğunca olumlu bir söyleme büründürerek sunabilirsiniz.

Örneğin:

“Önceki yöneticim ile uyum içinde çalıştığımızı netlikle söylebilirim, birlikte X yıl kadar çalışmamız ve bir çok önemli projeyi başarılı ile tamamlamış olmamız da bunun neticesidir. Eğer kendisiyle çalışmanın en zor ve kolay taraflarını özellikle belirtmemi isterseniz şöyle örnek verebilirim.Birlikte çalışmamızı en kolaylaştırıcı unsur ikimizin de detaylara çok önem verişi idi. Bu anlamda bir astı olarak, kendisinin beklentilerini her zaman karşılamışımdır. Onunla çalışmanın zor yanı ise şuydu: Yöneticim istek ve beklentilerinin her zaman anında yerine getirilmesini isterdi. Elbetteki yoğun iş yükü söz konusu olduğunda bu beklentiyi karşılamam kısmen zorlaşırdı. Ancak şunu gördüm ki, onun bu özelliği zaman içinde, daha hızlı ve verimli olmamda bana yardımcı oldu.”

Örnekte görüldüğü üzere, bir paragraflık açıklama yeteri kadar bilgiyi kapsamaktadır. Gerçekçi örnekler sunuyoruz, yöneticinin bir olumlu ve hatta bir olumsuz özelliğinden bahsediyoruz ama onu kötülemiyoruz. Olumsuzlukları mümkün olduğunca olumluluğa yönlendiriyoruz. Örnekteki yöneticinin olumsuz özelliği gerçekten son derece bezdirici olabilir. Hatta sizin işten ayrılma nedeniniz bile olabilir ama gördüğünüz gibi bu gerçeği dile getirmekte bir teknik kullanıyoruz.

Unutmayın ki, mülakat içinizi dökme yeri değildir. Yapmanız gereken mümkün olduğunca somut ve net olmaktır. Eğer siz mülakatı yapan kişiye net bilgiler vermez, sadece izlenimler verirseniz, boşlukları o dolduracaktır ve bu durumda bazen malesef sonuçlar sizin aleyhinize gelişebilir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s