SEKRETERLİKTE KRİTİK-ANALİTİK DÜŞÜNMENİN ÖNEMİ

Kritik-analitik düşünebilmek yönetici asistanı ve sekreterler için sahip olunması önemli bir özelliktir. Bu, meslekte başarı ya da başarısızlığa direkt etki edecek bir beceridir. Peki, neden sekreterlerin bu beceriye çok ihtiyacı vardır?

Sekreterler insanlar arası, birimler arası ve kurumlar arası bilgi aktarım noktalarında bulunurlar. Sıklıkla bilgi taşırlar, farklı ve çok sayıda insanla çalışırlar, sayısız benzer ve sayısız farklı olay ile karşılaşırlar. Birlikte çalışılan insanlar, yaşanan ilişkiler ve olaylar dolaylı ya da dolaysız bağlantılara sahiptir, birbiriyle etkileşim içindedir. Sekreterin, benzerlikleri ve farklılıkları ayırabilmesi; olay ve ilişkilerdeki ilgi ve etkileşimi görüp anlamlandırabilmesi; kendisinin ve başkalarının yerlerini tanımlayabilmesi; güvenli ve stratejik davranabilmesi için analitik olmaya ihtiyacı vardır. Kritik-analitik yaklaşımda 5N-1K önem taşır. Ne?, Nerede?, Ne zaman?, Nasıl?, Neden?, Kim? Bu sorular her daim, karşılaştığı her durumda sekreterin kendi kendine soracağı ve yanıtlayacağı sorular olmalıdır. Yanıtlar, durumları zihinde bir tablo gibi canlandırmayı, bir puzzle gibi parçaları birleştirmeyi ve ilgi-ilişki ağlarını görebilmeyi sağlayacaktır.

Görüldüğü gibi kritik-analitik yaklaşım, hem kişinin kendisine hem de çalıştığı kişi ve kurumlara yönelik faydalar sağlar. Bu beceri ile sekreterin başarısı arasındaki paralelliğe bir başka açıklama da şudur; bir sekreter ne kadar çok isabetli ve yerinde kararlar verirse o denli başarılı olur. Sekreter gün içinde bir çok kez problem çözme ve karar vermeyi gerektiren durumlarla karşılaşır. Verilen her karar bir sonra karşılaşılacak olayı etkiler. Kararlar tahmin edemeyeceğiniz kadar geniş bir alanı etkileyebilir. Yanlış kararlar hatalı uygulamalara sebep olur ve kişilerin ve de kurumların zarar görmesiyle sonuçlanır. Problem çözebilmek ve doğru kararı verebilmek için uygun ortamı sağlamak şarttır.

Bu noktada kritik-analitik düşünce tarzı problem çözme ve karar vermede nasıl kullanılır kısaca açıklayalım. Yukarıdaki paragrafta belirttiğimiz üzere doğru karara ulaşabilmek için uygun ortamın hazırlanması şarttır. Basit ya da büyük her türlü problemle karşılaşıldığında sorunu parçalara ayırmakta fayda vardır. Sorular sorarak parçalar arasındaki ilişkiyi görmek, doğru ilgi sırasını yakalayabilmek önemlidir. Alternatif çözümler yaratarak, her çözümün her parça için nasıl çalışacağını zihinde test etmek olası hatalardan mümkün olduğunca korunmayı sağlayacaktır. Bu noktada mümkün olduğunca derin ve geniş düşünebilmek önemlidir. Daha sonra bütünleşik bir yaklaşımla sorunu ve olası çözümleri tekrar ele alarak en doğru karar verilmeye çalışılır. Bu şekilde sistematik yaklaşarak sorun çözmeye çalışmak kişiyi karar verme üzerinde zamanla eğitir. Ayrıca kritik-analitik yaklaşım, yaşanılan durumların tecrübeye dönüştürülmesini sağlar. Tecrübe artıkça da isabetli kararlar verme ihtimali artar.

Her karar vericinin kritik-analitik olmasında fayda vardır. Eğer bir kişi karar verici değilse o zaman analitik olmaya gerek olmayabilir. Ancak biliyoruz ki, hepimiz özel ya da iş hayatımızda büyük ya da küçük hususlar için karar verici oluyoruz. İşte iş yaşamında bir sekreter için kritik-analitik yaklaşım tarzı bu nedenle çok önemlidir. Sekreter, inisiyatif kullanabilen, karar verebilen, kararları ile etkin, proaktif ve fark yaratıcı olan bir elaman olmak durumundadır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s