DÜNYA SEKRETERLER GÜNÜ VE HAFTASI

Her yıl Nisan ayının son haftası “Adminstrative Professionals Week”  ve bu son haftanın Çarşamba günü “Administrative Professionals Day” olarak kutlanır. Bu yıl 25 Nisan’da 60. yıldönümü kutladık. “Adminstrative Professionals” deyimi, yönetici asistanlarını, bölüm sekreterlerini ve de hukuk, tıp gibi alanlarda sekreterlik mesleğini yerine getiren herkesi kapsayan geniş bir ifadedir.

Önceki yıllarda “Profesyonel Sekreterler Günü ve Haftası” olarak olarak kutlanan bu özel gün, 2000 yılında IAPP’nin (International Association of Administrative Professionals) önerisiyle isim değiştirdi. IAPP, 1952 yılından itibaren bu özel haftanın sponsoru olarak birçok aktiviteye imza atmaktadır. Bu yılki aktivitelerin ana teması ise “Admins, the pulse of the office” olarak belirlenmiştir. IAPP, bu mesajı ile çok önemli bir noktaya işaret etmektedir. Bizim de her zaman söylediğimiz gibi, sekreter ve yönetici asistanları bir ofisin nabzı, can damarı gibidir.

Ülkemizde de giderek önemi artan bu özel günün, üniversiteler bünyesinde ve bazı kamu ve özel kurumlarda kutlanmış olması oldukça sevindirici. Ancak bu ve diğer mesleki özel günlerin sadece hediye alış-verişi ya da kutlama sözleri ile sınırlı olmamasını diliyorum. Bu gibi günlerin meslekteki kişilerin sıkıntılarını hatırlamak, onlara daha iyi çalışma ortamları yaratmak, yaptıklarını takdir etmek, aynı zamanda akademisyenlere kulak vermek için iyi bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Sadece bir gün değil, bir hafta boyunca yapılan organizasyonlarda biraraya gelip mesleki bilgi ve tecrübeler paylaşılmalı, mesleği geleceğe taşımak için daha çok bilimsel araştırma ve çalışmalar yapılmalıdır.

Hepimiz için kutlu olsun.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s