İNGİLİZCE ÖĞRENMENİN PÜF NOKTALARI (2)

Herhangi bir yabancı dili öğrenmenin farklı yolları vardır. Her yol ve yöntem farklı insanlara farklı düzeylerde yardımcı olur. Kimi insan mutlaka bir gözetmen, öğretmen yardımıyla çalışabilirken, kimisi kendi kendisine çalışmayı tercih eder. Kimi insanlar ise öğretmen bile tercih etmeyip, kitaplardan bağımsız, kurallardan arındırılmış bir şekilde tecrübe ederek öğrenmeyi kendine daha uygun bulur. Yabancı dil öğrenmek artık eskisinden daha kolay. Çünkü yazılı kaynaklara internet ortamında ulaşmak kolay ve  maliyetsiz. Hatta sesli-görüntülü pratik yapabileceğiniz bir öğretmen ya da arkadaş bulmak mümkün.

İngilizce öğrenmeye başladığınızda ilk soru neden öğrenmek istediğiniz olmalı. Vereceğiniz yanıtlar isabetli, yani amaca yönelik bir çalışma programı hazırlamanızda yardımcı olacaktır. İngilizceyi bir sınava ya da okula girmek için mi öğreniyorsunuz? İş ortamında mı ihtiyacınız olacak? Yurt dışına yerleşim ya da seyahat planı mı yapıyorsunuz? İngilizce öğrenmek için ayırdığınız zaman ve bütçe ne kadar? Eğitmene ihtiyacınız var mı, yoksa kendi çabalarınız ile mi öğreneceksiniz? Hangi öğrenme metodu size daha uygun? İngilizce seviyeniz nedir? Konuşma, dinleme, okuma, yazma alanlarından hangisine ağırlık vermeniz gerekli? Yoğun gramer bilgisine ya da geniş kelime dağarcığına ihtiyacınız var mı?

Mevcut İngilizce seviyenizi “seviye tespit testleri” alarak öğrenebilirsiniz. Özellikle internet ortamında karşınıza çıkan testlerde farklı seviyelerde çıktığınızı görebilirsiniz. Uluslararası geçerliliği olan detaylı seviye tespit testlerinde daha yerinde, gerçek durumunuzu yansıtan sonuç almanız mümkün. Ancak aşağı yukarı da olsa bilgi düzeyinizi ölçmeniz faydalı olacaktır.

Kelime Dağarcığını Genişletmek (vocabulary)

Kelime bilgisi edinmek için her gün belli sayıda kelime öğrenmeyi hedeflemek ve oturup sözlük okumak bazıları için işe yarar bir yöntem olsa da, bir süre sonra sıkıcı hale gelecektir. Üstelik yaşama geçirilmeyen sözcükler not alınsa dahi unutulmaya mahkumdur. Kelime dağarcığını genişletmek için en etkin yöntemleri şöyle sıralayabiliriz:

1- Kelime öğrenmeyi mutlaka bir aktivite içinde gerçekleştirin: Kitap okumak ya da İngilizce altyazılı videolar izlemek en faydalı aktivitedir. Hiç İngilizce bilmeseniz dahi bunları yapın. Belki başlangıçta her kelime için okuduğunuz kitabı bırakıp sözlüğe bakmanız gerekecek. Önceden kayıt edilmiş yayınları izlerken videoyu durdurup yine sözlüğe başvurmanız gerekecek. Ancak yeni gördüğünüz ya da duyduğunuz bir kelimenin cümle içinde nasıl kullanıldığını görmüş olacaksınız. Gramer bilginiz yoksa anlatılmak istenenleri tam olarak anlayamayabilirsiniz ancak sözlük yardımıyla kelimeleri anlayarak, konuyu ana hatları ile yakalabilirsiniz. Tıpkı Türkçe kelimeleri sıralayan turistleri anladığımız gibi; “Raki güzel, kepap güzel, gene gelecek ben”

2- Sözlük kullanımı: Sözlük olarak İngilizce-Türkçe ya da İngilizce-İngilizce sözlük, sizin tercihinize kalmış. Bazıları, İngilizce kelimelerin anlamlarını yine İngilizceden öğrenmenin daha hızlı öğrenmeyi sağladığını iddia etmekteyse de şahsen bilmediğim bir kelimenin anlamını bilmediğim o dilde anlamaya çalışmak benim mantığıma ters gelmişti. Bana göre bu, ancak İngilizcede belli bir düzeye geldikten sonra yapılabilir. Tabi her yiğidin yoğurt yiğişi farklıdır. İşte bu nedenle kendinize en uygun yöntemi kullanın derim.

3- Kelimeleri okunuşu ve yazılışı ile birlikte öğrenin: Kelime dağarcığınızı genişletirken aynı zamanda yazma ve konuşma becerinizi de geliştirmek adına kelimenin nasıl yazıldığını (spelling) ve nasıl telaffuz edildiğini (pronunciation) de öğrenin. Malesef İngilizce böyle bir dil, yazılış ve okunuş farklı, kural dışı birçok durum var. Bu yüzden birçok Amerikalı konuştuğu ana dilde yazarken başarısızdır.

4-Pratik yapın: Son olarak, eğer mümkünse öğrendiğiniz kelimeleri günlük hayatınızda pratik edin. Gramer olarak yanlışlarınız olsa bile İngilizce konuşmaya ya da yazmaya çalışmak kelimelerin aklınızda yer edinmesine yardım edecektir.

Tüm bu okuma, izleme-dinleme, konuşma etkinliklerini sabırla sürdürdüğünüzde zaman içinde sözlüğe olan ihtiyacınızın giderek azaldığını sevinçle farkedeceksiniz.

Faydalı Linkler
http://www.learnenglish.de
http://www.buddyschool.com
http://www.grammar.ccc.commnet.edu/grammar/

http://www.dersimizingilizce.com/

Reklamlar

3 thoughts on “İNGİLİZCE ÖĞRENMENİN PÜF NOKTALARI (2)

    • Merhaba, benim İngilizce öğreten ayrıca bir web sitem yok. Yazılı İngilizce alıştırma pratiklerinden mi söz ediyorsunuz yoksa konuşma pratikleri mi? Gramer geliştirmek için internette bulunabilecek egzersizlerden faydalanabilirsiniz, dinlemenizi geliştirmeniz için “podcast” vb. çok faydalı olacaktır. Okuma, gramer ve dinleme tek başına geliştirmeye müsait iken, yazma ve konuşma pratiği bir öğretmen yardımıyla yapıldığında daha etkin olmaktadır. Öğrenmek, özellikle dil öğrenmek kişiye özgü bir yolculuktur, o nedenle mümkün olduğunca öğrenme tarzı, ilgi, ihtiyaç ve amaçları gözönüne alınarak her birey için mümkün olduğunca özel bir geliştirme programı oluşturulmalıdır. Daha fazla yardımcı olabileceğim bir husus olur ise yazınız. Başarılar dilerim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s