İNGİLİZCE ÖĞRENMENİN PÜF NOKTALARI (1)

İngilizce öğrenme sürecinde kullanabileceğiniz birçok farklı metot vardır. Gramer öğrenmek için farklı, kelime dağarcığını geliştirmek için farklı ya da dinleme ve konuşmadaki başarıyı arttırmak için farklı yöntemler mevcuttur.

Dikkat ederseniz, yazımın başlangıcında İngilizce öğrenmenin bir süreç olduğunu belirttim. Çünkü dil öğrenmek gerçekten belli bir süre gerektiriyor. Söz konusu bu süre her insan için farklı olabilir. Her insanın farklı alanlarda yetenekleri mevcuttur. Bazı insanlar yabancı dilleri öğrenmeye daha çok yatkındır, ama eğer onlardan birisi değilseniz hiç üzülmeyin!  Bu sadece, sizin biraz daha gayret göstermeniz gerekecek demektir. Aynı sonuca sadece biraz daha uzun sürede ulaşacaksınız.

İkinci bir bilimsel gerçek de şudur: İnsanın dili en kolay öğrendiği dönem 0-1,5 yaş arasıdır. Çünkü bebeklerin beyninde dil öğrenme fonksiyonu bir yetişkinden farklı olarak (bir çeşit seslerin istatistiğini tutma yöntemi) gerçekleşiyor. Belki bu yüzden anadilimizi kolayca ve özel çaba sarfetmeden öğreniyoruz. Bebeklik döneminde ikinci bir dili de rahatça öğrenmek mümkün. (örneğin yurtdışında doğan iki anadilli çocuklar -bilingual babies-)  Çocuklar dil öğrenme konusunda bir yetişkine oranla daha başarılı. Yaş ilerledikçe yabancı  dil öğrenmek giderek zorlaşıyor. Bu nedenle mümkün olduğunca erken yaşta yabancı dil(ler) öğrenmekte fayda var.

Yukarıda söz ettiğim  acı bilimsel gerçek, “bir yetişkin dil öğrenemez” anlamına gelmez. Sadece bir çocuğun öğrenmesinden daha uzun süre ve daha bilinçli bir gayret gerektirecek demektir.

Kişisel tecrübelerim de bu bilgiyi desteklemekte. Yetişkin yaşta İngilizce öğrenen birisi olarak  (bir süre yurt dışında yaşamama rağmen) zaman zaman ümitsizliğe kapılıp,  bu konuda çok yeteneksiz olduğumu düşünüp, vazgeçme noktasına geldiğim  olmuştur. Bu süreç insan için bazen yıpratıcı olabiliyor, istediğiniz noktaya hiç bir zaman gelemeyeceğinizi, tüm çabalarınızın boşuna olduğunu düşünüyorsunuz. Oysa İngilizce öğrenirken baştan kabul etmeniz gereken ilk gerçek; bunun zaman alacak bir yolculuk olduğudur. İkincisi ise bu konuda gösterdiğiniz hiçbir gayretin boşa gitmeyecek olduğudur. Tıpkı bir duvar örmek gibi, üst üste koyduğunuz her tuğla ile birgün bakacaksınız ki duvarınız yükselmeye başlamış bile.

Bu iki gerçeği, yolculuk boyunca unutmayacağınıza dair kendinize söz verdikten sonra yapmanız gereken, sadece dil öğrenme tekniklerini bilmek ve de uygulamaktır. Araştırmalar sonucu kabul görmüş oldukça faydalı genel geçer yöntemler olmakla birlikte, her birey için farklı yöntemler farklı oranlarda fayda sağlayabilir. Kendiniz için uygun olan yöntemlerin neler olduğunu gözlemlemek, yeni yöntemleri keşfetmek de size düşer.

Söz konusu yöntemler hakkında konuşmaya gelecek yazılarda devam edeceğiz. İngilizce öğrenme yolculuğundaki herkese başarılar!

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s