İNGİLİZCE MÜLAKATLAR (2) Soru-Cevap Örnekleri

Bu yazıda ingilizce mülakat yapacak arkadaşlara fikir verebileceğini düşünerek, mülakat soru ve cevaplarına örnekler vermek istiyorum. Elbette ki, farklı koşullar ve sorularla karşılaşacağınız için yanıtlarınız da kendi özgü olmalı. Bu özgünlüğü Türkçe’de yakalamanız kolay olacaktır ancak eğer İngilizceye çok hakim değilseniz sıkıntı yaşayabilirsiniz. Bu nedenle mümkün olduğunca ingilizce soru ve yanıtlar hakkında örnekler incelemenizi tavsiye ederim.

Ancak kalıpları ezberlemeye çalışmayın derim, çünkü ezber çalışması, sizi mülakat sırasında hatırlama gayretine sokacaktır. Bu da daha fazla stres ve kendini ifade edememe olarak sonuçlanacaktır. Hangi yabancı dil olursa olsun, bilgi düzeyinizi CV’nizde dürüstçe belirtin. İngilizce mülakat için ne kadar çok kalıp ezberlemiş dahi olsanız, dile olan hakimiyetiniz akıcılığınız, teleffuzunuz, duraklarınız ve kelime seçimleriniz ile anlaşılacaktır. İngilizce konuşma diline çok hakim olmayan fakat “I mean, you know…” ve benzeri gibi kalıpları çok sık kullanan kişi tezat sergileyecektir. Aşağıda yer alan örnekler bazılarına ileri seviye, bazılarına ise düşük seviye gelebilir. Tavsiyem bu örneklerden faydalanarak mevcut bilginizi kendi İngilizce seviyeniz çerçevesinde çeşitlendirmenizdir.

1- What can you tell me about yourself?

Bu açık uçlu soruyu Türkçe yanıtlamak bile kolay değildir. Gerekli olan bir kaç bilgiyi vermeniz yeterlidir. Bu giriş, görüşmeyi yapan kişiye diger sorulara geçmek, size de kendiniz hakkında daha fazla bilgi vermek için bir fırsat olacaktır.

– I have worked for 3 years as Administrative Assistant in a media company.
– Currently, I am an Executive Assistant at XYZ . A.Ş
– I have a Bachelor’s Degree in Business Administration.
– I love cooking and writing. I am also blogging about cooking.

2- Why do you want to leave your current position?

Bu soru bir nebze olumsuzluğa işaret eder, çünkü mevcut bir işten ayrılmaya çoğu zaman olumsuzluklar yüzünden karar veriririz. Ancak Türkçe ya da İngilizce mülakat yaparken ayrılma nedenlerimizi tamamen olumsuzluklar üzerine kurmamalıyız.

– I am interested in additional responsibility and learning more about the area of office management. The opportunity in my current position is limited because of the size of the company and limited product line.

“Ofis yönetimi hakkında daha fazla sorumluluk almak ve öğrenmeye istekliyim. (meraklıyım) Mevcut pozisyonumda şirketin ölçüsü (büyüklüğü) ve kısıtlı ürün hattı nedeniyle bu fırsat limitli.

3- What is your carreer objective?

-To obtain a position within the company that will allow me to utilize my education and work experience for the benefit of the company as well as for personal growth and professional advancement.

“Eğitimim ve iş deneyimimi şirketin yararları için kullanmama ve aynı zamanda kişisel gelişimim ve mesleki ilerlememe izin verecek bir şirkette pozisyon elde etmek.”

4-Why should we hire you?

Kulağa garip gelen sorulardan biri, ancak bu sorunun moralinizi bozmasına izin vermeyin. Okuduğum kitaplardan birisinde bu soruya olan yaklaşım oldukça değişik ve hoş idi. Diyor ki; aslında size görüşme yapan taraf şu mesajı veriyor. “Help me to hire you.” (Bana seni işe almam için yardım et)

Bu soruda yapılabilecek en iyi şey, cevabı çok uzatmadan kendi yetenek ve deneyimleriniz ile iş gereklerinin ne kadar uygun olduğunu netleştirmektir. Çok yaratıcı ve etkileyici cevaplarınız var ise kullanın tabi, yaratıcılığınızdan ve çevik zekanızdan ötürü işe alınabilirsiniz:)

– Considering the job requirements and my background, I can say that I am a strong candidate who fits to this position. And additionalIy I am very excited about the position.

“İş gerekleri ve benim geçmiş deneyimlerim gözönüne alındığında, bu pozisyona uyan güçlü bir aday olduğumu söyleyebilirim. Ayrıca ilave olarak bu posizyon için oldukça heyecanlıyım. (hevesli)” (ilave ifade daha çok etki yaratabilir.)

Reklamlar

9 thoughts on “İNGİLİZCE MÜLAKATLAR (2) Soru-Cevap Örnekleri

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s