BAŞARILI BİR MÜLAKAT İÇİN TAVSİYELER

İş mülakatları bilgi, tecrübe ve yeteneklerinin işe en yakın olduğu düşünülen adaylar ile gerçekleştirilen yapılanmış görüşmelerdir. Çeşitli mülakat yöntemleri vardır: Soruların önceden belirlendiği ve her adaya aynı soruların yöneltildiği mülakatlar (yetkinlik bazlı); daha az yapılandırılmış ve adayın yanıtlarına göre sorular yöneltilen mülakatlar; sorun çözmeye dayalı mülakatlar; stres mülakatları gibi. Ayrıca katılan aday ve mülakatı gerçekleştiren kişi sayısına göre birebir ve panel mülakat gerçekleştirilebilir.

Mülakatlarda adayın bilgi, yetenek, tecrübe ve hatta kişilik özellikleri sorgulanır. Bu nedenle özgeçmişinizde gerçek dışı bir bilgi yer almamalıdır.

İş başvurusu yaptığınız firmaların adını, başvurduğunuz pozisyonu ve tarihi mutlaka not etmenizde fayda vardır. Eğer yoğun bir şekilde iş başvurularu yapıyorsanız, sizi mülakata davet eden firmayı ilk anda hatırlamanız zor olabilir. Telefondaki kişiye asla “pardon, hangi işe başvurmuşum, hangi pozisyondu acaba” vb. gibi sorular sormayın.

Görüşmeye katılmayacaksanız mutlaka belirtin, randevu belirlendikten sonra vazgeçmeyin. Acil bir durum nedeniyle görüşmeye katılamazsanız telefon ile bildirin.

Telefonda verilen bilgileri not edin. Şirketin adı, tam adresi-tarifi, görüşeceğiniz kişinin ismi ve ünvanı, sizi davet eden kişinin adı ve telefon numarısını mutlaka alın.

Görüşmeye gitmeden evvel şirket hakkında mümkün olduğunca bilgi toplamanız faydalıdır.

Asla geç kalmayın, gecikme ihtimaliniz var ise kibarca telefon açıp bildirin.

Önceki yazıda yer verdiğimiz gibi görüşme esnasında bir miktar heyecan duymanız normaldir, kaygılanmayın. Rahat olmaya çalışın ve gülümseyin.

Abartıdan uzak davranın. Karşıdaki kimsenin sözünü kesmeyin, çok ya da az konuşmayın.

Cep telefonunuzun sesini kısın veya tamamen kapatın.

Size yöneltilen soruların cevaplarını bilmiyor iseniz, veya belli bir konuda yeterliliğiniz yok ise bunu belirtmekten çekinmeyin. Bilgi ve yeterliliğiniz ne derecede ise açıkça belirtin. Çünkü işinde iyi bir görüşmeci, çelişkilerinizi mutlaka ortaya çıkartacaktır.

Size soru sormak için fırsat verildiğinde mutlaka değerlendirin. Çünkü bu, görüşme esnasında aklınıza takılan bir nokta var ise açıklığa kavuşturmak için iyi bir fırsattır.

Ancak ilk sorunuz ücret hakkında olmasın. Görev ve sorumluluklarınıza dair veya çalışacağınız birimin yapılanmasına ilişkin sorular uygun olabilir.

Eğer görüşmeci ücret veya haklarınızdan hiçbir şekilde söz etmedi ise bu konuda sormanızda bir sakınca yoktur. Uygun bir şekilde, şirketin ücret ve yan haklar politikası hakkında bilgilendirilmenizin mümkün olup olmadığını sorabilirsiniz. Bazı görüşmeciler bunu ikinci ya da üçüncü görüşmeye saklayabilirler. Beklemekte bir sakınca görmüyorsanız ilk görüşmede sormamayı tercih edebilirsiniz. Çünkü büyük ihtimal ile iş teklifi aşamasına gelene kadar size verilecek net ücret belirtilmeyecektir.

Eğer görüşmeci belirtmez ise, sürecin nasıl devam edeceğini ve tahminen ne kadar süreceğini ve nasıl bilgilendirileceğinizi uygun bir dil ile sorabilirsiniz. Doğru olan yöntem, görüşmecinin bu konuda sizi mutlaka aydınlatmasıdır. İş arayan bir kişi olarak bu bilgi sizin için çok önemlidir.

Mülakat sonrası mümkün ise aynı gün, görüştüğünüz kişiye bir teşekkür e-postası gönderin. Örnek;

“Sayın ……..,

Şirketinizde açık olan …………… pozisyonu için ………….tarihinde yapmış olduğumuz iş görüşmesi ile bana kendimi ifade etme fırsatı verdiğiniz için teşekkür ederim. Görüşmemiz sonucunda bu görevi başarı ile yerine getirmek konusundaki arzu ve inancımı sürdürmekteyim.

Ayırmış olduğunuz değerli vaktiniz için teşekkür ederim.

Saygılarımla.

…….. ………….”

Püf Noktası: Mülakatlarda verdiğiniz cevapların kuvvetli olması sizi diğerlerinden ayıracaktır. Fark yaratıcı cevapların neler olabileceği konusunda çalışmalısınız. Örneğin; Yeni mezun ya da deneyimsiz bir adaysanız. Size “bu işte deneyiminiz yok, başarılı olabileceğinize inanıyor musunuz?” şeklinde soru yöneltilebilir.

“Eğer bana bir şans verilir ise, en kısa sürede işe dair bilgileri öğrenip kendimi geliştireceğime inanıyorum.” diyebilirsiniz. Güzel bir cevap mı? Evet ama yeterli değil. Çünkü bu cevabı verecek onlarca aday olacaktır. Bu cevabı daha, etkili, inandırıcı ve farklı kılmak için somut örneklerle desteklemelisiniz. Sıradan bir cevap verdiğinizde görüşmeci size daha detaylı bir soru soracaktır.

“İşi öğrenmekten söz ettiniz, bunu nasıl sağlarsınız?”

İşte sözkonusu somut örneği burada verebilirsiniz.

“Öncelikle yetkim dahilinde işe ve işin yapılışına dair yazılı belgelere ulaşmaya çalışırım, bu belgelerden iş süreçlerini ve işin yapılışını öğrenirim. İşe dair evrakları, işin sonunda oluşan rapor ve benzeri belgeleri incelerim. Soru soracağım kimseler var ise, onlardan bilgi alırım ve not ederim. Tüm bu bilgi ve belgeler arasındaki ilgiyi analiz ederim. Bu gibi yöntemlerin işi en kısa sürede öğrenmemde yardımcı olacağına inanıyorum.”

Dikkat ederseniz, bu tür bir cevap ile yapmaya çalıştığımız şey, somutlaştırmadır. Bu, hem ne yaptığınızı biliyor olduğunuz izlenimi verecektir hem de doyurucu bir yanıt olacaktır. Ayrıca ifade yapısı itibariyle diğerlerinden ayırıcı, fark yaratıcı bir yanıt olacaktır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s