İŞ FIRSATLARINI TAKİP ETMEK

İş arama sürecinde mümkün olduğunca fırsatlar takip edilmeli ve akıllıca değerlendirilmelidir. İş arayan bir kişi tüm kanalları kullanmalıdır. İş arama süreci, kişinin bir görev almaya hazır olduğunu beyan etmesi demektir. Ancak bu, firmaları ya da insanları rahatsız edecek derecede ısrarcı olmak ya da öncelikli davranılmayı beklemek demek değildir. Bu süreçte etik davranmak ve kurallara uygun hareket etmek gereklidir. İş arayan kimsenin en sağlam referansı bilgisi, yeteneği ve karakteridir.

İş ararken bölgesel veya ulusal yayın yapan gazetelerden ve internetten yararlanabilirsiniz. Ancak unutmayın ki, iş arama ve başvuru durumunda kişisel bilgilerinizi paylaşmaktasınız ve hatta görüşmeye davet edilebilirsiniz. Bu nedenle bilgilerinizin ve şahsınızın güvenliği son derece önemlidir. Elbette iş başvurusu yaptığınız her şirket ünlü ya da iyi tanınan şirket olmayacaktır. Ancak, ilanın doğruluğunu, şirketin varlığını araştırmalısınız. İlanda veya telefen konuşmasında kuşku uyandıran, akla mantığa uygun olmayan durumlar ile karşılarsanız araştırmacı ve tedbirli olmalısınız.

İş aramada son dönemlerde yaygınlaşan bir diğer yöntem de aracı firmalar ile çalışmaktır. İş ve eleman bulma alanında uzmanlaşmış, profesyonel aracı firmalar, eleman ihtiyacı olan şirketlere uygun adayları yönlendirmekte; böylece iş arayan kişilerin de istihdam edilmesini sağlamaktadır. İş arayan bir aday olarak böyle bir şirkete başvurabilirsiniz. Yapılacak bir mülakatta, işe yerleştirme uzmanları kariyer seçimleriniz konusunda size yardımcı olabilir. Ayrıca yetenek ve karakter analizi testleri uygulanırsanız ilgi, yetenek ve yeterlilikleriniz doğrultusunda işe yerleştirilmeniz sözkonusu olabilir.

Özellikle yeni mezun adayların en çok şikayet ettiği konulardan birisi, mesleki deneyimsizlik nedeni ile kendilerine iş fırsatı tanınmamasıdır. Bu sitem bir ölçüde haklı olmakla birlikte yeni mezun adayın göz önüne alması gereken bazı gerçekleri de belirtmemiz gereklidir. Şöyle ki; hiçbir iş hiçbir zaman deneyimsiz bir çalışana yüzde yüz güvenle teslim edilemez. Bu nedenle verilen işin gereği; işi yapacak olanın bilgi ve deneyimi ve işi verenin beklentileri arasında tutarlılık olmalıdır. Bir şirkette aynı işi üç aydır yapan bir çalışan ile üç yıldır yapan çalışan arasında elbette deneyimsel fark olacaktır. Bu nedenle, şirketler ya “deneyimli” eleman ararlar ya da “yetiştirilmek üzere”. Bu tercih insan kaynağı planlama ve yönetme politikasına bağlıdır. İnsan kaynağına ilişkin beklentilerde sözkonusu bu ayırım şirket tarafından sağlıklı yapılamıyor ise bu şirketin kendi politikalarında çözmesi gereken bir sorundur.

Deneyimsiz bir kişinin beş yıl deneyim gerektiren bir pozisyona kabul edildiğini varsayalım. Rehbersiz ve yardımsız çalıştırılarak, bu çalışanın umulan tam performası göstermesi beklenemez. Fakat aynı deneyimsiz çalışan, işi yapmakta uzmanlaşmış birinin yanında çalışma ve eğitilme fırsatı verilir ise kariyer yolu açılmış olur. Bu fırsat elde edildikten sonra uzmanlaşma sürecini kişinin kendi gayreti ve yetenekleri belirler. Gösterdiği performans ile ilk iki yıl içinde de işinin uzmanı olabilir, beş yıl içinde de. Önemli olan yeni mezun kişilerin kendilerine açılan en küçük fırsat kapısını değerlendirme niyet ve gayretinde olmalarıdır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s