SEKRETERLİKTE BEYAZ YALANLAR (2)

Sekreterlik mesleğinin beyaz yalanlara en çok başvurulan mesleklerden biri olduğunu belirtmiştik. Bir sekreterin, özellikle telefon görüşmeleri yönetiminde beyaz yalanlara başvurmak durumunda kaldığını daha önceki yazımızda örnekler ile açıkladık. Birçok yeni mezun ya da mesleğe yeni başlamış sekreter arkadaşlar beyaz yalanlar teriminin aslında ne ifade ettiiğini ve meslekteki kullanımını haklı olarak merak etmektedirler. Beyaz yalanlara ilişkin vurgulanması gereken hususlar şunlardır:

1- Mümkün olduğunca beyaz yalana başvurmayın.

2- Beyaz yalan söylediğinizi başkalarına hissettirmeyin.

3- Olası sonuçlara karşı hazırlıklı olun.

4- Söylediğinizin “yalan” mı, yoksa “beyaz yalan” mı olduğuna dikkat edin.

Mümkün olduğunca beyaz yalana başvurmayın: Beyaz da olsa yalan yalandır! İdare etmek amaçlı dahi olsa, gerçek saptırılmış veya gizlenmiştir. “Yalan, yalanı doğurur” sözü çok yerinde bir tespittir. Yolaçtığınız yanıltmacaya devam etmek zorunda kalabilirsiniz. Bu da yeni yalanlar söylemeniz demektir ki, buna ne kadar çok başvurursanız, bir gün yakalanma ihtimaliniz o kadar çoğalır. Beyaz yalanlar bize verilmiş ayrıcalıklar değildir, en zaruri hallerde başvurmamız gereken can yelekleridir.

Beyaz yalan söylediğinizi başkalarına hissettirmeyin: Hiçkimse yalan söylenmek istemez, konu ve koşul ne olursa olsun, karşı tarafa bunu hissettirmemek görevinizdir. Ayrıca yaptığınızın mümkün olduğunca başkaları tarafından da bilinmemesi gereklidir. Kişiliğiniz ve çalışma tarzınız sorgulanabilir. Kullandığınız beyaz yalan bir sır olmalıdır ve sırlar başkaları ile paylaşılmaz. Örneğin, yöneticiniz o gün kendisini arayanlara şehir dışına çıktığını söylemenizi istedi. Eğer arayanlardan bir kişi ile -arkadaşlığınıza güvenerek, onların sekreterleri ile- bu sırrı paylaşırsanız, başınıza dert açabilirsiniz.

Olası sonuçlara karşı hazırlıklı olun: Beyaz yalana başvurmanız iki nedenle olabilir; ya yalan söylemeniz üstünüz tarafından talep edilir ya da iş ve ilişkileri idare ederken kendinizi korumak veya karmaşık bir durumdan kurtarmak için buna ihtiyaç duyabilirsiniz. Her iki durumda da çok stratejik davranmalı, bir sonraki adımda neler olabileceğini ve ne yapmanız gerektiğini hesaplamalısınız. Eğer sonraki adımları hesaplayamazsanız çok zor durumlarda kalır ve kendinizi kurtarmak yerine daha beter bir pozisyona getirmiş olursunuz. En basit örneklerden birisi yine telefon görüşmeleridir. Arayan bir kişiye yöneticinizin ofis dışında olduğunu söylediniz. O sırada yöneticinizin de yanıbaşınızda olduğunu varsayalım. Tam bu yalanı söylediniz ve daha siz telefonu kapatmadan arayan kişi cep telefonu kulağında karşınızda belirdi. Hay Allah, şu teknolojinin yaptıklarına bakın siz! İnsanlar sırf bazı durumları test etmek için veya sizi ya da yöneticinizi zor duruma sokmak için bile bu tür yöntemlere başvurabilir hatta bu tür şakalar yapan çalışma arkadaşlarınız olabilir. Benzer birçok talihsizlik örneği verebiliriz. Bu yüzden yalanlara mümkün olduğunca başvurmamak en iyisidir. Eğer başvurmak zorunda iseniz de akıllıca ve ustaca davranmalısınız.

“Yalan mı, beyaz yalan mı?”: Beyaz yalan, mesleğimizi icra ederken, iş ve ilişkileri idare etme yönünde başvurduğumuz zararsız düzenleyicilerdir ve hiçbir zaman mesleğin değerlerine ters düşmemelidir. Söylediğiniz yalan, başkalarının haklarını çiğnememeli, onları zan altında bırakmamalı, iftira niteliğinde olmamalı, hakkaniyete ters düşmemeli, disiplin bozucu olmamalı ve asla alışkanlık haline gelmemeli. Meslek ahlakına aykırı nitelikte, kişiliğinizden ve karakterinizden ödün verdici yalanlar “beyaz yalan” değildir! Sizler, beyaz yalanları kontrol altında tutabilirsiniz, çünkü zaten onları kullanmaktaki amaç kontrolü sağlamaktır. Ancak, diğer “yalanlar” sizi kontrol altına alır ve onların esiri olursunuz. Bu ince çizginin neresinde durduğunuz önemlidir

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s