YÖNETİCİ ASİSTANI/SEKRETERLERİNE ÖNERİLER (2) İşe olan yaklaşım

Önceki yazımızda “kişiler arası ilişkiler” alanında tavsiyelerimizi sıralamıştık. Bu kez yine oldukça önemli olduğunu düşündüğüm “işe olan yaklaşım” açısından konuyu ele almak istiyorum.
 
İşe olan yaklaşımınız;

 İş hayatında her şey her zaman adil değildir. Bu adaletsizlik bazen, sizin başkalarından daha çok çalışmanız şeklinde karşınıza çıkacaktır. Bu ve benzeri konularda denge nasıl sağlanır, ayrıca ele alacağımız bir konu. Ancak özellikle yeni mezun arkadaşlara tavsiyem; -sınırlar aşılmamak koşulu ile- kendilerine verilen ekstra işleri bir öğrenme fırsatı olarak görmeleridir. Emin olun ne kadar çok farklı iş yapar ve sorumluluk alırsanız o kadar çabuk uzmanlaşacaksınız.

 İşe olan yaklaşımınız onu nasıl yaptığınızı belirler. Eğer size verilen bir işi basit buluyor iseniz, bilinçaltından gelen güvenle yeterince dikkat göstermeden yaparsınız ve hata yapma ihtimaliniz artabilir. Oysa dikkat ve kontrol her zaman daha iyi sonuç almanızı sağlar.

 Eğer size verilen bir işi karmaşık ve zor buluyor iseniz, başaramama korkusu içinizde filizlenebilir. Bu da mevcut potansiyelinizi kullanmanıza engel olabilir ve yine hata yapma ihtimali oluşur. Bu korkuyu bir kenara bırakın ve gerçekte işin bilgi ve becerinizi aşıp aşmadığı konusunda düşünün. Kendinize şans verme konusunda haksızlık etmeyin.

 Yukarıdaki maddenin tam tersi de tehlikeli olabilir. Yani gerçeklikten uzak bir cesaret ve atılganlık da hata yapma riskini çoğaltır. Dikkat ederseniz “kendinize hata yapma şansı verin” demiyorum. “Kendinize başarı için bir şans verin.” İşte bu noktada sizi başarısızlıktan mümkün olduğunca koruyacak şey “bilgi” ve “gerçekçiliktir.”

 Size verilen işin nasıl yapıldığını bilmeye çalışın, yani bilgiye ulaşmaya çalışın. Genel geçer varsayımlar ile hareket etmeyin. “Daha önce şöyle sonuçlanmıştı, yine aynısı olur” demeyin. Hiçbir zaman aynı değişkenler aynı koşullarda bir araya gelmez! Asla unutmayın ki; “İş yaşamındaki değişken faktörlerin en başında İNSAN gelir!”

 Eğer başkasının işini yaptığınızı düşünüyorsanız ki, en kötü durumlardan birisi budur. Yine bilinçaltının etkisi ile işe gereken önem ve dikkati vermezsiniz ve hata yapma olasılığı artar. Gerçekten ortada size karşı yapılan bir haksızlık var ise bile, işi hatalı teslim etmek için bu bir mazeret sayılmaz.

 İşinizi nasıl yaptığınız karakteriniz hakkında ipuçları verir; dikkatli misiniz, yoksa dalgın mı? Dağınık mısınız, yoksa düzenli mi? Detaycı mı, yoksa yüzeysel mi? Pratik misiniz, yoksa hantal mı? Hızlı düşünüp karar verir misiniz yoksa kararsız mısınız? Sorumluluk alma düzeyiniz nedir? Başkalarını önemsiyor musunuz? ve benzeri. Bu yüzden altında imzanız ile teslim ettiğiniz her iş unutmayın sizi temsil eder!

 İşinizi nasıl yaptığınız, ona nasıl yaklaştığınız ile ilişkilidir ve işe olan yaklaşımınız aslında tüm meslek hayatınıza olan yaklaşımınızdır. Siz onu nereye koyarsanız o da sizi bir gün oraya taşıyacaktır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s