İLK İŞ DENEYİMİ

Yeni mezun bir aday, iş arama sürecini başarı ile tamamlayıp bir göreve kabul edildiğinde önemli ve stresli bir süreç geride kalmıştır. Yeni mezun, ilk iş gününden itibaren artık gerçek iş yaşamı ile yüz yüze gelmiştir.

İş yaşamına adım atan gençlerin en çok dile getirdiği sitemlerden birisi de şudur: “İş hayatı hiç de okulda anlatıldığı gibi değilmiş.”  Bu izlenimi onlara veren; karşılaşılan birbirinden farklı insanlar, gerçek olaylar ve de iş dünyasının baş döndürücü hızıdır. Ayrıca bu durum, belki bilinen fakat hiç yaşanmamış koşullarla ilk kez karşılaşmanın yol açmış olduğu doğal bir şaşkınlık duygusudur. Öğrenim süreci boyunca gerçek iş yaşamına ilişkin ne kadar bilgi alınsa ve eğitimciler gelecek koşullara dair öğrencileri ne kadar hazırlasa dahi, çalışırken karşılaşılan her yeni deneyim  şaşkınlık yaratabilir. İş hayatında başarıya ulaşmak ilk günlerden itibaren gösterilen doğru tutum ve yaklaşımlara bağlıdır. Bu tutum ve yaklaşımlardan birkaçını şöyle sıralayabiliriz:

  • Fiziki düzeni sağlamak, sistemli ve planlı çalışmak.
  • Not tutma alışkanlığına sahip olmak. Özellikle öğrenme sürecinde öğretilen her bilginin belli bir düzende not tutulması önemlidir. Bilgilerin akılda kalabileceğine güvenmek doğru değildir. Böylece gerektiğinde başkalarına tekrar tekrar sormak yerine kişi kendi notlarına başvurabilir. Şu hiç akıldan çıkarılmamalıdır: Âlim unutur, kalem unutmaz!
  • Gözlem yapma yolu ile insanları, işleri ve şirket kültürünü hızla tanımaya çalışmak.
  • Her zaman nazik olmak, koşulların gereği gibi davranmak, sağlıklı iletişime açık olmak, saygı göstermek ve saygı gösterilen bir insan olmak.
  • Kişilerin tecrübelerini dinlemek, mesleği başarı ile yapmak için verilen önerilere uymak.
  • Sürekli okumak ve kendini geliştirmek.
  • Karşılaşılan olaylar ve sonuçlarını iyi analiz edebilme yeteneği kazanmak. Bu yetenek ileride mevcut koşulları değerlendirebilmeyi ve doğabilecek koşulları tahmin edebilmeyi sağlar.
  • Olumsuz durumlarla karşılaşıldığında duygusal yaklaşımla kişisel algılamak, ümitsizliğe kapılmak yerine soğukkanlılığı muhafaza etmek ve objektif olmak.
  • Sabırlı ve iyimser olmak.
  • Yaşanan her olaydan bir ders alabilmek ve bunu deneyime dönüştürebilmek. Şirketlerde amirlerin yeni mezun elamanlardan beklediği de budur.
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s