BÖYLE SEKRETERLİK İLANI GÖRÜLMEDİ!

“ABD’nin Chicago kentinde bir avukat verdiği ‘sekreter arıyorum’ ilanı yüzünden mesleğinden olabilir. Zira avukat görülmemiş bir ilan verdi.”

İlanda, sekreterin görevleri arasında kendisi ve hukuk şirketindeki ortağıyla seks yapmanın da bulunduğunu belirten, iki çocuk babası avukat S.C. ilginç taleplerde bulunmayı da ihmal etmemiş.

Gazeteport’un haberine göre, avukat, iş başvurusu yapanlardan vücut ölçülerini ve bir fotoğraflarını göndermesini de istiyor. İlanda işe başvuracakların, flörte eğilimli bir izlenim verecek şekilde giyinmeleri ve ‘cinsel çekiciliğe’ sahip olmaları da talep ediliyor.

Baro yetkilileri, şikayet üzerine avukat hakkında soruşturma başlattı.”
Yukarıdaki habere MSN Türkiye web sitesinde yer verilmiş. Bazı yabancı haber sitelerine göre de Hint asıllı Amerikalı avukat bu iş ilanını Craigslist’te yayınlıyor. (ev, araba, iş, ikinci el eşya ilarına yer veren oldukça yaygın kullanılan online ilan platformu) Sözkonusu seks talebini ise ilana başvuru yapan bir bayana mülakat için randevu verirken dile getiriyor. Bayan randevuyu kabul ediyor ama randevuya gitmek yerine baroya gidip yazılı şikayette bulunuyor.

İşin aslı tam olarak nasıldır bilinmez ama eğer haber doğru ise kesinlikle kınıyorum. Ayrıca yerli ve yabancı haber kaynaklarında habere yapılan yorumlarda da bir benzerlik olduğunu farkettim. Kimi yorumcu “adam gayet dürüst davranmış baştan haber vermiş, işine gelen kabul eder” derken, kimi yorumcu “avukat işte, ne beklenir çok normal” demiş. Kimisi de “sekreterlerden bunu zaten yapan var” gibi yaklaşımlarda bulunmuş.

Malesef bu tür çirkin örnek olay ve benzetmeler  toplumda mesleğe ilişkin yanlış izlenimler oluşmasına neden olabilir. Ancak münferit olaylar hiçbir zaman genele mâledilmemelidir. Kendini bilmez, ahlâk yoksunu doktorların hastalarına tecüvüze yeltendiği haberlerini de okuduk ancak bu kötü örnekler doktorluk mesleğinin önemini azaltmaz. Mesleğini erdemle yerine getiren insanların değerini de azaltmaz. Aynı şekilde bu ilan örneğinde avukatlık ve sekreterlik mesleklerini de karalayıcı yorumları kabul etmek mümkün değildir.

Bu haber bana yıllar öncesi yaşadıklarımı anımsattı. Marmara Üniversitesi Büro Yönetimi ve Sekreterlik Bölümünde öğrenci iken, mesleğe ilişkin bu tatsız önyargı derslerimize dahi konu olurdu. Bu branş benim bilinçli tercihimdi ve de çok isteyerek okula başlamıştım. Hiçbir zaman bölümümden pişmanlık duymadım. Üniversitemiz son derece profesyonel Yönetici Sekreteri ve Asistanları yetiştirmektedir. Ayrıca hocalarımız sadece bölüme yönelik değil iş hayatına hatta sosyal hayata karşı bizleri eğittiler, hazırladılar.

Sekreterlik, 1980-90’lı yıllarda Türkiye’de işletme yönetiminin yaygınlaşması ile birlikte önem kazanan mesleklerden biridir. Malesef o dönemin Türk Sinemasının da katkıları ile sekreterliğe karşı toplumda olumsuz bir imaj yaratıldı. Türk flimlerinde kısacık etekleri, yüksek ökçeleri, kırmızı ojeli tırknakları, kan kırmızı ruju, kabarık sarı saçları hatta ağızında cikleti ile masasında tırnak törpüleyen ya müdürün masasına uzanan sekreter kız imajını bir çok kişi hatırlar. Nedense patronlar eşlerini hep bu kızlar ile aldatır. O dönemlerde namusları ile mesleğini yerine getiren kızların babaları bile kızının yaptığı işi söylemekte çok hevesli değildi. Hele ki kızı küçük bir büroda müdür sekreteri ise durum daha da şüphe çekici idi.

O yıllarda neden insanlarda bu şüphe ve önyargının olduğunu şimdi sanırım daha iyi anlıyorum. Muhtemelen, toplumumuz iş hayatındaki dikkat ve yoğunluğun fabrika ortamlarından ofis ortamlarına geçmeye başlamasının şaşkınlığını yaşıyordu. İş yaşamında yaşanan değişikliklerden birisi de ofis işlerinin öneminin artması ve kadınların bu alana girmesi oldu. Özellikle bürolardaki masabaşı işlerde erkek hakimiyeti ağır basıyordu. Kadınların bu ortama girmesi dikkatleri bu yöne çevirdi. Bayanların yer aldığı diğer ofis işlerinden farklı olarak sekreterlerin, -o dönemde genellikle erkek olan yöneticileri- ile birebir çalışması, bir odada başbaşa kalıp dikte alma, rapor yazma vs. gibi işler, görevi gereği müdürün özel hayatını diğer herkesden daha iyi bilir olması, onu daha iyi tanıması, bakımlı görünmesi gibi nedenler insanların bu ilişkiyi farklı şekilde değerlendirmesine olanak verebilmiştir.

Günümüz iş dünyasına bakarsak, büro işlerinin oldukça yaygınlaştığını görüyoruz. Bürodaki kadınlar artık parmakla sayılabilecekten çok daha fazla. Hemen her yaş grubundan kadın, uzmanlığına dayalı işlerde rol almakta. Bütün çalışan kadınlar dış görünüş ve bakımlarına özen gösteriyorlar. Daha da önemlisi yönetici sekreterliği mesleğinin önemi kavranmış durumda.

İşin diğer yüzüne bakarsak da şunu demeden geçemeyeceğim; o yıllarda toplumdaki “sekreter yöneticisi ile onaylanmayan ilişki kurar, onu baştan çıkartır ya da müdürü onu elde etmeye çalışır” önyargısına sekreterler hedef olmaktan artık kurtulmuştur. Çünkü malesef artık tüm meslekteki bay ve bayanlarda hatta çalışmayan bayanlarda dahi uygunsuz ilişki örneklerine rastlanmaktadır. Her birey yaptığından sorumludur. Kitleleri bölüp, gruplayıp sonra da etiketleyerek toplumsal gelişim ve başarı sağlayamayız.

Benim öğrenciliğimde, bizler mesleğin üzerine yapışmış bu etiketle nasıl başarılı olacağımız endişesini taşırken hocalarımız derdi ki; “güneş balçıkla sıvanmaz, sizler gibi insani ve mesleki erdeme sahip kişilerin omuzlarında bu meslek yücelecek!”

Benim düşüncem; insan diplomalı ya da diplomasız fark etmeksizin yaptığı işin bilincinde ise, gereken performansı göstermeye gönüllü ise, yaptığı işlerin altını onuru ile imzalayabiliyorsa, işinin arkasında durabiliyorsa, oturduğu makâma saygı duyuyor ise, her sabah masasına oturduğunda o rolünü üzerine giyip ekstra sorumluluk duyuyor ise alnından öpülmeye değerdir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s