İNGİLİZCE CV YAZMA (3)

Bir önceki blog yazısının devamı niteliğinde, İngilizce CV hazırlarken nelere dikkat etmemiz gerektiğini bu kez kullandığımız ifadeler ve anlatım tarzı yönünden ele alacağız.

1- Günlük konuşma dilinde çok kullanılan sıfat ve fiillerden ziyade iş hayatına uygun ve anlamı yerinde kelimeleri tercih edin. İngilizce bir CV’de çok fazla “very”, “good”, “wonderful”, “exciting” gibi kelimelere yer vermeyin. “etc.” kullanmayın.

2- Güçlü, aktif voice fiiller kullanın. “I did this” or “I was repsonsible for that” gibi zayıf ifadeler yerine; anlamı tam olarak veren fiiller kullanın. Örneğin “I managed….” “I develeped…….” “I directed……”

Not: Bir sonraki blog yazısında çok kullanılan fiil, sıfat ve isimlere örnek veriyor olacağız.

3- CV’nin tamamında aynı yüklem formunu kullanmaya gayret edin. Geçmiş zamanlı fiil kullanmayı seçtiyseniz, geçmiş zamanla devam edin. Özellikle aynı konuyu anlattığınız cümlenin devamı da aynı formda olmalı.

4- İngilizce CV’de kullanacağınız iki farklı “tense” vardır. Kariyer amaçları ve becerilerinizden söz ederken “present tense”; “I desire position with……” veya “I am fluent in English” gibi. İş deneyimi ve başarılanızdan söz ederken ise “past tense” kullanmalısınız. Örneğin “I won the best salesman of the year competition in 2010.” veya iş deneyimini anlatırken “Designed and implemented sales incentive structure for branch offices nationwide.” “I supervised a team of four experienced sales professionals to increase…….”

Not: Geçmiş deneyimlerden söz ederken “Simple Past Tense” ya da “Present Perfect Tense” kullanımı sıklıkla karıştırılır. Bu ayırımı yapmanızı kolaylaştıracak en güzel ipucu şudur: Eğer anlatımınızda belli bir tarih ya da süreye işaret ediyorsanız simple present tense kullanmalısınız. “I worked as an Administrative Assistant in my first year at the company and then I got promoted to HR Specialist.”

Eğer anlattığınız şeyin ne zaman olduğunun önemi yok ise deneyiminizi vurguluyor iseniz present perfect tense kullanmanız daha uygun olacaktır. “I have been in Europe a few times.” veya “I have worked in a number of areas of broadcasting including…”

5- İngilizce yazılan bir CV’de dilbilgisi yönünden kendinden söz etmenin üç farklı yolu vardır;

Birinci Tekil Şahıs: “I worked for XYZ, Inc. for five years and experienced working with big sales teams during that time.” 

Üçüncü Tekil Şahıs: “She directed large sales teams in XYZ, Inc. as Sales and Marketing Director of the Europe Region.”

Öznesiz Anlatım: “Directed Software Developers in both corporate office and branches.” veya “Developed new methods to increase productivity of young-inexperienced employees”

Bu yöntemlerden genellikle tercih edilip benimsenmiş olan üçüncü, öznesiz anlatım yoludur.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s