İNGİLİZCE CV YAZMA (2)

Bu yazımda, İngilizce CV hazırlarken dikkat etmemiz gereken bazı hususlara yer vermek istiyorum. Söz edeceğimiz bu hususların birçoğu Türkçe CV yazımı için de geçerlidir.

1- Özgeçmişinizi tamamlayıp okuduğunuzda şuna dikkat edin; Özgeçmişinizde daha çok şirketten olan beklentileriniz mi vurgulanıyor yoksa sizin şirkete neler katabileceğiniz mi? Aslında bu hususa daha çok mülakat esnasında dikkat etmelisiniz. Söylemleriniz daha çok sizin şirkete neler katabileceğinizi vurgulamalı. Fakat bu vurguyu özgeçmiş aşamasında yapmaya başlamanızda hiçbir sakınca yok. Dikkat ederseniz bir önceki yazıda örneklerini verdiğimiz kariyer hedefi ifadelerinin (Career Objective) birçoğu da bu yöndedir. Kariyer hedefi ifadelerinizi başvurduğunuz sektör ve pozisyona göre uyarlayabilirsiniz fakat her durumda yetkinlik ve yetenekleriniz ile pozisyonun temel gereklerinin ne denli örtüştüğüne dikkat çekecek şekilde olmalıdırlar. Böylelikle sizin o şirkete ne katabileceğinize işaret edebileceksiniz.

2- Uzun ifadeler kullanmayın. İngilizce gramer yapısı Türkçeden oldukça farklı olduğu için uzun cümlelerde hatalı anlatım yapma riski yüksektir. Jargon ve kısaltma kullanmaktan mümkün olduğunca kaçının. Edebi bir dil kullanmaktan kaçının.

3- Yaptığınız en ufak işlere varıncaya kadar yazmaya çalışmayın. Gereksiz detaylar verip CV’nizi uzatmayın. Başvurduğunuz pozisyona paralel deneyimlerinizi daha çok vurgulayın. Özellikle mesleki deneyimi fazla olan kişiler daha az etkili olacak ilk iş deneyimlerine yer vermeyebilirler.

4- Beceri ve yeteneklerinize dair bilgileri sıralayın. Örneğin bilgisayar becerisi başlığı altında “kelime işlem yazılımları” gibi genel bir ifade kullanmayın. Bunun yerine “Word 2003, Excel 2007, Microsoft Outlook 2010” gibi açık isimleri ile yazın. Bu yöntemde gerek insan kaynaklarındaki kişiler, gerekse Optical Character Readers (OCRs) yeteneklerinizi daha kolay seçecektir.

5- Hobi ve ilgi alanları kısmında; “kitap okumak, spor yapmak, sinemaya gitmek” veya İngilizce “I like reading, swimming” gibi ifadeler asla kullanmayın. Birçok kişinin yanlış kullandığı bu alana; eğer profesyonel meslek yaşamınız dışındaki ilginizin, mesleğiniz ile ilişkili bir yanı var ise veya ciddi anlamda uğraştığınız, vakit verdiğiniz bir hobiniz var ise, ya da bu uğraşa ilişkin aldığınız ödül, derece vs. var ise yer verin. Aksi halde çağımızda her insanın alışkanlığı olması gereken yürüyüş, egzersiz gibi aktivitelere bu bölümde yer vermeyin.

6- “İstenildiğinde referans verilecektir.” ya da İngilizce CV’de “References available upon request” ifadelerine yer vermeyin. Referanslarınızı özgeçmiş aşamasında sunmak istiyor iseniz, referans gösterdiğiniz kişilerin adını ve onlara ulaşılabilecek en az bir iletişim bilgisi verin.

Reklamlar

2 thoughts on “İNGİLİZCE CV YAZMA (2)

  1. Sitenizin tasarımına biraz daha uğraşsanız daha da profesyonel gözükecek. Doğrudüzgün özgeçmiş hazırlamaya gerçekten önem verilmeli.

    • Merhaba. Yorum ve öneriniz için teşekkür ederim. Bu site benim bilgimi paylaşmayı amaçladığım bir blog olarak doğdu, ve aslında hala da aynı formatta. Profesyonel bir web sitesi değil. Ancak dikkat ettiğiniz hususa hak veriyorum. Uzun zamandır tasarıma dair bir iyileştirme yapmadım. Tam profesyonel bir görünüm olmasa bile, en azından şimdilik, daha iyi görünmesi için en kısa zamanda çalışmalar yapacağım. Saygılar.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s