İNGİLİZCE CV YAZMA (1)

Kişiyi başarılıyla temsil edecek bir CV hazırlamak, iş yaşamındaki herkes için önemlidir. Konu, Türkçe CV mi? yoksa İngilizce mi? Noktasına geldiğinde ise profesyonel görüşüm; Türkçe hazırlanıp yayınlanmış bir iş ilanına Türkçe hazırlanmış bir özgeçmiş ile başvurmanın uygun olduğu yönündedir. Türkçe bir ilana İngilizce bir CV ile başvurmak doğru değildir. Özellikle ileri seviyede İngilizce bilmeyi gerektiren iş pozisyonları için ilanların İngilizce yayınlandığını görürsünüz. İşte bu durumda İngilizce hazırlanmış CV’nizi kullanabilirsiniz. Ancak, bu konuda da hazırlıklı olmalısınız. Diller arasında birebir çeviri mümkün olmadığı için Türkçe özgeçmişinizdeki her ifadeyi birebir çevirdiğiniz takdirde profesyonel görünmeyen bir sonuç elde edebilirsiniz. Ayrıca iş yaşamı ve CV kendine özgü terminolojiye sahiptir. Bu nedenle, eğer İngilizce hazırlanmış bir CV’ye gerçekten ihtiyaç duyuyorsanız, doğru kalıpları biliyor olmalısınız. Yani biraz araştırma yapmanız şarttır. İngilizce CV yazarken işinize yarayacağını düşündüğüm bazı ifadeleri birkaç yazı dizisi halinde paylaşmak istiyorum. İlk olarak kariyer hedefi ifadelerini ele alalım. Aşağıda görülen örnekler orijinal “Sample Career Objective Statements-Örnek Kariyer Hedefi İfadeleri” dir. Bu kalıp ifadeleri en yakın anlamları ile Türkçeye çevirmeye gayret ettim. Örnek ifadeleri farklı sıra ve motiflerde kullanarak ihtiyacınız olan alanda kariyer hedefi oluşturabilirsiniz.

Örnek 1- Yönetici Asistanı

“A challenging administrative assistant position in a growth-oriented company, which will allow me to both further utilize my skills and acquire new abilities.”

Türkçe: Mevcut becerilerimi geliştirebileceğim ve yeni yetenekler kazanabileceğim büyüme odaklı bir şirkette yönetici asistanı pozisyonu.

Not: (“a challenging job position” yaklaşık olarak; çetin, yüksek çaba sarf edilmesini gerektiren bir iş pozisyonunu tarif eder. Fakat olumsuz anlamda kullanılmaz. “Challenging job position” arayan kişi yüksek enerjili olduğunu ve işin gerektirdiği her türlü mücadeleyi verecek seviye ve istekliliğe sahip olduğunu ve hatta bu yolla gelişimine katkıda bulunacağına inandığını vurgulamış olur.

Örnek 2- Yönetici Asistanı

“To work in the growing organization as an administrative assistant where the perfect blend of my ten years experience and enhanced skills can help in maximizing the profit of the company. I would like to exploit my potential and sense of obligation for fulfilling the goals of the organization.”

Türkçe: Yönetici asistanı olarak on yıllık deneyim ve gelişmiş becerilerimin şirketin karını artırmakta yardım edebileceği büyümekte olan bir organizasyonda çalışmak. Potansiyelimi ve yükümlülük anlayışımı organizasyonun amaçlarını yerine getirmek doğrultusunda kullanmayı arzu etmekteyim.

Örnek 3- Satış/Müşteri Hizmetleri

“I intend to use my professional expertise in this field along with my knowledge, towards expanding the customer base of the organization, apart from ensuring optimum customer satisfaction for the existing customers. I seek to offer my salesmanship skills, along with my extensive experience in the field, towards the performance of my duties and consequently towards the growth of the organization.”

Türkçe: Alandaki geniş deneyimim ve satış becerilerimi, organizasyonun sürekli büyümesi yönünde görevlerimi yerine getirmek üzere sunma arayışındayım.

Örnek 4- Finans

“I seek to utilize my knowledge of the financial sector, enriched by years of experience in this sector, for the further growth of your organization. I would like to state that, I have done my MBA with a dual specialization in finance and Marketing.”

Türkçe: Finans sektöründeki bilgimi, yılların vermiş olduğu zengin tecrübe ile organizasyonunuzun daha fazla büyümesi için kullanabileceğim bir fırsat aramaktayım. MBA’i finans ve pazarlama alanlarında çift uzmanlık ile yaptığımı belirtmek isterim

Örnek 5- Muhasebe

“To obtain position in the esteemed company that enables to utilize progressive experience and skills in the field of accounting.”

Türkçe: Muhasebe alanındaki ileri seviye deneyimimi kullanmama olanak tanıyan saygın bir şirkette pozisyon elde etmek

Örnek 6-Yönetici Seviyesi

“A highly skilled and motivated Manager with 15 years of experience in handling financial operations, designing policies for the company, field sales, facilities management, achieving customer satisfaction, staff supervision and the ability to pinpoint areas for improvement and redesign.”

Türkçe: Yüksek seviyede yetenek ve motivasyona sahip, finansal operasyonlar, şirket politikaları düzenleme, saha satış, bina yönetimi, müşteri memnuniyeti sağlama, personel idaresi alanlarında on beş yıllık deneyime sahip, yeniden tasarım ve gelişim alanları saptama yeteneğine haiz yönetici.

Farklı iş pozisyonlarına ait örnekler http://www.resumeobjectiveexamples.net web sitesinden bulunabilir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s