DÖRT BASAMAKTA YÖNETİCİYE ZAMAN KAZANDIRMAK (3)

3) İşini iyi yaparak: “İşini iyi yapmak” genel bir kavramdır. Zaman zaman işveren ve işgören arasında bu konuda anlaşmazlık yaşanır. İşgören işini iyi yaptığını düşünüyor iken, işveren tam tersi yargıda olabilir. Böyle bir fikir ayrılığı noktasında beklentiler ve yeterlilikler yeniden gözden geçirilmelidir.

Ancak bir çalışanın işini iyi yapıp yapmadığının göstergeleri vardır ve bu konudaki değerlendirme objektif yapılmalı, mümkün ise bilimsel standartlara dayandırılmalıdır. “İş” te başarı ölçümü oldukça detaylı bir konu olmakla birlikte burada şimdilik zaman yönetimi ile olan ilişkisini ele alalım.

Bir yönetici asistanı veya sekreterde olması gereken özelliklerden birisi dikkatli olmaktır. İş yaparken gösterilen ehemmiyet ve dikkat, işin kalitesini direkt olarak etkiler. Yani önceki yazılarda belirttiğimiz gibi işleri planlasak ve doğru bir şekilde programlamış olsak bile yeteri kadar önem vermez, gerekli dikkati göstermez isek işi hatalı yapma olasılığımız artar. Bu da o işi bir kez daha yapmayı gerektirir. Yapılan hatalar, işin sonraki adımlarını veya başka işleri de dolaylı olarak etkileyebilir ve telafisi zor durumlar yaşanabilir. Tüm bu olumsuzluklar kendimize ve yöneticimize zaman kaybettirmek olacaktır.

İşleri, iş yapılan kişi ve kurumları da tanımak zaman kazandırıcı bir faktördür. Her işi yapmanın yöntem(ler)i vardır. Doğru yöntemi bulmak ya da öğrenmek gereklidir. Başka kişi ve kuruluşlar ile çalışma durumunda da onların kural ve yöntemlerini bilmek yine sekretere zaman kazandırır.

“İşini iyi yapıyor” olabilmek için her zaman gözlemci, dikkatli, analiz eden ve öğrenmeye açık bir kişiliğe sahip olunmalıdır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s